featured

Borsa İstanbul’da 3 hisseye tedbir – 11 Kasım 2023

Borsa İstanbul, aşırı volatiliteyi kontrol altına almak ve yatırımcıları korumak amacıyla 3 hisse için tedbir kararı aldı. Yapılan incelemeler sonucunda belirlenen önleyici tedbirler, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamayla duyuruldu.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, Kiler Holding (#KLRHO.E) ve Loras Holding (#LRSHO.E) payları, 13/11/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 12/12/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

Sönmez Pamuklu (#SNPAM.E) payları ise 13/11/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 12/12/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek. Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını içeriyor.

SNPAM hisselerinde halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecek. Böylece, Borsa İstanbul, volatiliteye karşı etkin bir önlem seti oluşturarak yatırımcıları koruma yolunda adımlar atmış bulunuyor.

Borsa İstanbul’da 3 hisseye tedbir – 11 Kasım 2023

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!