featured

Borsa İstanbul’da 2 yeni halka arz tedbir

Borsa İstanbul’da, Sermaye Piyasası Kurulu’nun yönergeleri çerçevesinde faaliyete geçirilen Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi, bugün itibarıyla 4 farklı şirket için çeşitli önlemlerin alınmasını içeriyor.

Bu kapsamda, son dönemde halka arz edilen şirketlerden İzdemir Enerji ve Ofis Yem Gıda’nın hisse senetleri de yer alıyor. İşlemlere 16 Ağustos’ta başlayan IZENR ve OFSYM hisseleri, bu süre zarfında 10 işlem günü boyunca sürekli artan değerlerle işlem gördü. Bu durumun ardından, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) çerçevesinde, bugünden itibaren 29 Eylül 2023 tarihli işlemlerin sonuna kadar, bu hisselerde açığa satış ve kredili işlemler yasağı uygulanmaya başlandı.

Benzer şekilde, Haziran ayında halka arz edilen KTLEV hisseleri için de aynı tedbirlerin uygulanmasına karar verildi.

Ayrıca, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi kapsamında, USAK hisseleri için de 31 Ağustos 2023 tarihinden itibaren 29 Eylül 2023 tarihli işlemlerin sonuna kadar brüt takas uygulanacak. Bu süre zarfında, daha önce tanımlanan açığa satış ve kredili işlem yasağı gibi tedbirler de hala geçerli olacak.

Ağustos ayında halka arz edilen şirketler, gösterdikleri performansla dikkat çekiyor. IZENR ve OFSYM hisselerinin yanı sıra, TATEN 9 gün, ENERY 5 gün ve BYDNR 7 gün boyunca sürekli olarak tavan fiyatından işlem görme başarısı gösterdi. Son olarak, 29 Ağustos’ta işlem görmeye başlayan KZGYO hissesi de ilk işlem gününde tavan fiyatına ulaştı.

Bu hafta, Ebebek Mağazacılık halka arz süreci devam ediyor ve yarın sona erecek. Toplamda 40 milyon TL nominal değere sahip EBEBK payları, 46,5 TL sabit fiyatla talep toplama sürecinde sunuluyor.

Borsa İstanbul’da 2 yeni halka arz tedbir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!