featured

Borsa İstanbul yatırımcıları uyardı

Borsa İstanbul A.Ş., bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderdiği bildiri ile Son İşlem Günü ve Vade Sonu konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Borsa İstanbul tarafından yapılan KAP açıklamasında, 2023 Ağustos ayında vadeli işlem ve opsiyon piyasasında (VİOP) işlem gören sözleşmelerin 31 Ağustos 2023 tarihinde normal seans sonunda itfa edileceği belirtildi.

Söz konusu işlem gününün sonunda, sözleşmelerdeki açık pozisyonların belirli bir yöntemle uzlaştırılıp kapatılacağı ifade edildi.

Nakdi uzlaşmalı vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinde elde edilen kar ve zararların otomatik olarak hesaplara yansıtılacağı bilgisi verildi.

Fiziki teslimatlı vadeli işlem sözleşmelerinde ise açık pozisyonların ilgili dayanak varlıkta borç/alacak kayıtları oluşturularak kapatılacağı belirtildi.

Fiziki teslimatlı opsiyon sözleşmelerinde karda olan opsiyonların otomatik olarak kullanılacağı, karda olan opsiyonlar veya zararda olan opsiyonlar için ise kullanım talimatı verilmesi gerektiği vurgulandı. Açık pozisyonların ilgili dayanak varlıkta borç/alacak kayıtları oluşturularak kapatılacağı bilgisi verildi.

Yeni açılacak olan standart vade ayına sahip sözleşmelerin 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren işlem görmeye başlayacağı ifade edildi. İşleme kapatılacak ve yeni işleme açılacak olan tüm vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerine ayrıntılı bilgilere https://www.borsaistanbul.com/tr/sayfa/310/veriler-vadeli-islem-ve-opsiyon-piyasasi ve http://connect.borsaistanbul.com adreslerinde yer alan “Mevcut Sözleşmeler ve Sözleşme Değişiklik Dosyası” adlı raporlar aracılığıyla erişilebileceği duyuruldu.

Borsa İstanbul yatırımcıları uyardı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!