featured

8 Eylül 2023 – Borsa güne rekorla başladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne oldukça olumlu bir başlangıç yaparak rekor seviyede başladı. Endeks, yüzde 0,40 artışla 8.371,33 puandan açılış yaptı. Önceki kapanışa göre 33,66 puanlık bir artış ve yüzde 0,40’lık bir değer kazancı kaydedildi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,48 ve holding endeksi yüzde 0,51 artarak güne başladı. Sektör endeksleri arasında sigorta yüzde 1,35 ile en çok kazanç sağlarken, elektrik sektörü yüzde 1,13’lük kayıpla en fazla değer kaybeden sektör oldu.

Dün, Borsa İstanbul’da güçlü bir yükseliş gösteren BIST 100 endeksi, tarihi rekor kapanışını gerçekleştirerek yüzde 1,91 değer kazancıyla günü 8.337,67 puanla tamamlamıştı.

Küresel pay piyasaları, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışları konusundaki belirsizlik nedeniyle karmaşık bir seyir izliyor. Son dönemde iş gücü piyasasına dair açıklanan veriler, istihdam piyasasının Fed’in enflasyonla mücadele programı kapsamında önemli bir rol oynayabileceği yönündeki endişeleri artırdı.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, 17 milyar dolarlık mevcut programın yanı sıra önümüzdeki 3 yıl içinde Dünya Bankası Yönetim Kurulu’na sunulacak 18 milyar dolarlık yeni operasyonları açıkladı.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Hat-San Gemi İnşaa Bakım Onarım Deniz Nakliyat Sanayi ve Ticaret AŞ, Reeder Teknoloji Sanayi ve Ticaret AŞ ve Adra Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’nin ilk halka arzlarını onayladı.

Bugün, yurt içinde Fitch Ratings’in Türkiye değerlendirme raporu takip ediliyor. Yurt dışında ise ABD’de toptan stok verileri yakından izleniyor.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 8.400 ve 8.500 seviyelerinin direnç, 8.300 ve 8.200 puanın ise destek olarak kabul edildiğini belirten analistler, piyasanın seyrini bu seviyelere göre değerlendirebileceğini ifade ediyorlar.

8 Eylül 2023 – Borsa güne rekorla başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!