featured

7 Eylül 2023 – Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul’da güne pozitif bir başlangıç yapıldı. BIST 100 endeksi, yüzde 0,45’lik artışla 8.218,47 puanla günü açtı.

Açılışta BIST 100 endeksi, bir önceki kapanışa göre 36,80 puan yükselerek yüzde 0,45 oranında değer kazandı ve 8.218,47 puan seviyesine çıktı.

Bankacılık endeksi yüzde 0,54 ve holding endeksi yüzde 0,42 artış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazancı yüzde 2,03 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı yaşarken, en çok kaybeden yüzde 0,73 ile metal ana sanayi sektörü oldu.

Önceki gün yatırımcıların alıcı bir seyir izlediği BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,66’lık bir değer kaybıyla 8.181,67 puanla tamamlamıştı.

Uzmanlar, küresel pay piyasalarında ABD Merkez Bankası’nın “şahin” politika adımlarına devam edebileceği beklentileri nedeniyle negatif bir seyrin hakim olduğuna dikkat çekiyorlar. Bugün ise Avro Bölgesi’nde açıklanacak büyüme verilerinin yatırımcılar için belirleyici olabileceğini belirtiyorlar.

Parite piyasalarındaki değerlemelerde ise Fed’in eylül toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyeceğine kesin gözle bakılıyor. Ancak, Kasım toplantısında faiz artırımı olasılığı yüzde 44’e çıkmış durumda.

Uzmanlar, dün açıklanan olumlu hizmet sektörü verilerinin bu gelişmede etkili olduğunu belirterek, Merkez Bankası’nın sıkılaştırıcı para politikasını sürdürebileceği yönündeki tahminlerin güçlendiğini ifade ediyorlar.

Ayrıca, Fed’in ülke genelinde ekonomik büyümenin “ılımlı” olduğunu ve istihdam artışının yavaşladığını belirten “Bej Kitap” raporunun da piyasalar üzerinde etkisi izleniyor.

Bugün yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri ile birlikte, yurt dışında Avro Bölgesi’nde büyüme verileri ve ABD’de haftalık işsizlik başvuruları takip edilecek. Teknik olarak, BIST 100 endeksinde 8.300 ve 8.400 seviyeleri direnç, 8.200 ve 8.100 puan ise destek olarak öne çıkıyor.

7 Eylül 2023 – Borsa güne yükselişle başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!