featured

5 Eylül 2023 – Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne pozitif bir başlangıç yaparak yüzde 0,24’lük bir artışla 8.161,14 puanla başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanış seviyesine kıyasla 19,80 puanlık bir artış kaydederek yüzde 0,24’lük bir değer kazancıyla 8.161,14 puanı gördü.

Bankacılık endeksi, önceki kapanış seviyesinin hemen üzerinde işlem görürken, holding endeksi yüzde 0,76’luk bir artış yaşadı. Sektör endeksleri arasında ise en fazla kazanan yüzde 1,81 ile elektrik sektörü olurken, yüzde 0,41’lik bir düşüşle madencilik sektörü kayıpların öncüsü oldu.

Dün, BIST 100 endeksi, yüzde 1,06’lık bir değer kazancıyla rekor seviye olan 8.141,33 puanla günü tamamladı.

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımının sona yaklaştığına dair beklentiler güçlenirken, Çin ekonomisine yönelik olumsuz verilerle karşı karşıya kalındı. Yatırımcılar bugün, dünya genelinde açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerini yakından izliyorlar.

Analistler, Çin ekonomisindeki verilerin, ekonominin ivme kaybettiğine işaret ettiğini ve Caixin hizmet sektörü PMI’nın beklentilerin altında 51,8 seviyesinde gerçekleştiğini, bileşik PMI’nın ise önceki aya göre 51,7’ye düştüğünü vurguladılar.

Ayrıca, dün Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), eksik belge veya bağımsız denetim beyanıyla ilgili usulsüzlükleri düzelten şirketlerin kredi kısıtlamalarını kaldırma kararı aldı. Bu kararla birlikte, döviz pozisyonundan kaynaklanan kredi sıkıntısı çeken şirketler, yabancı para pozisyonunu belirlenen limitin altına çekmeyi taahhüt ederlerse kredi alabilecekler.

Analistler, bugün yurt içinde reel efektif döviz kuru, yurt dışında ise dünya genelinde açıklanacak hizmet sektörü ve bileşik PMI, Euro Bölgesi’nde ÜFE, ABD’de ise fabrika siparişlerinin yakından takip edileceğini belirtiyorlar. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 8.200 ve 8.300 seviyelerinin direnç, 8.100 ve 8.000 puanın ise destek seviyeleri olarak izlendiğine dikkat çekiliyor.

5 Eylül 2023 – Borsa güne yükselişle başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!