featured

4 Eylül 2023 – Borsa yeni haftaya rekorla başladı

Borsa İstanbul, yeni haftaya oldukça olumlu bir başlangıç yaptı. BIST 100 endeksi, rekor seviyeleri geride bırakarak yüzde 1,06’lık bir artışla 8.141,33 puanla açıldı. Bu açılış, önceki kapanışa göre 85,21 puanlık bir artışı ve yüzde 1,06’lık bir değer kazancını temsil ediyor.

Bankacılık endeksi yüzde 1,26’lık bir artış kaydederken, holding endeksi de yüzde 0,96 artışla pozitif bir seyir izledi. Sektör endeksleri arasında en büyük kazancı yüzde 2,08 ile madencilik sektörü elde ederken, tek gerileyen yüzde 0,16’lık bir kayıpla spor sektörü oldu.

Cuma günü BIST 100 endeksi, alıcılı bir seyir izleyerek günü yüzde 1,75’lik bir artışla 8.056,12 puanla tamamladı.

Küresel pay piyasalarında, ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımına gitmeme kararı alacağı beklentileri ve Çin’in ekonomiyi desteklemek için aldığı tedbirlerle olumlu bir atmosfer hakimken, yurt içinde enflasyon verileri yakından izleniyor.

Uzmanlar, son ABD verilerinin, faiz oranlarının zirveye yaklaştığına dair sinyaller verdiğini ve Fed’in eylül toplantısında faiz oranlarını sabit tutma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtiyorlar.

Çin’de ise ekonomik toparlanmanın hala kırılgan olduğunu ifade eden analistler, bu nedenle politika yapıcıların ekonomiyi desteklemek için yeni adımlar atabileceğini öngörüyorlar.

Bugün yurt içinde enflasyon verileri takip edilirken, yurt dışında Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması dikkatle izlenecek. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 8.200 ve 8.300 seviyelerinin direnç, 8.100 ve 8.000 puanın ise destek olarak görüldüğünü belirtmek mümkün.

4 Eylül 2023 – Borsa yeni haftaya rekorla başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!