featured

27/01/2023 New York borsası düşüşle açıldı

New York borsası, açıklanan şirket finansal sonuçları ve ekonomik verilerin etkisiyle haftanın son işlem gününe gerileyişle başladı.

Açılışta Dow Jones endeksi, yatay bir seyir izleyerek 33.952,93 puan olarak kayıtlara geçti.

S&P 500 endeksi yüzde 0,17 azalışla 4.053,72 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,36 azalarak 11.470,47 puana geriledi.

ABD’de bugün açıklanan verilere göre, kişisel tüketim harcamaları geçen yıl aralıkta yüzde 0,2 azalarak piyasa beklentilerinin üzerinde düşüş gösterdi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı gıda ve enerji kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ise aynı dönemde yıllık bazda yüzde 4,7’den 4,4’e düştü.

Analistler, yüksek enflasyon karşısında artan faiz oranlarının tüketicilerin davranışlarını etkilemeye başladığını, geçen yılın son ayında kişisel tüketim harcamalarının beklenenden fazla azalmasının ekonominin 2022 sonunda yavaşladığını gösterdiğini ifade etti.

Enflasyon göstergesindeki yavaşlamaya da değinen analistler, söz konusu verinin Fed’in gelecek hafta faiz artırım hızını yavaşlatabileceğine dair beklentileri güçlendirdiğini söyledi.

Diğer yandan bilanço sezonu da yoğun bir şekilde devam ederken, ABD’li çip üreticisi Intel’in finansal sonuçları piyasa beklentilerini karşılayamadı ve şirketin satışlarında önemli ölçüde düşüş yaşandığını gösterdi. Intel’in hisseleri, hayal kırıklığına neden olan bilançosu sonrası yüzde 10’nun üstünde değer kaybetti.

27/01/2023 New York borsası düşüşle açıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!