22/09/2022 New York borsası yatay seyirle açıldı

New York borsası, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) arka arkaya 3’üncü defa 75 baz puanlık faiz artırımına gitmesi sonrası güne yatay bir seyirle başladı.

Açılışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,05 yükselerek 30.198,73 puana ulaştı.

S&P 500 endeksi yüzde 0,04 düşüşle 3.788,41 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,22 azalarak 11.195,91 puana geriledi.

Fed’in, para politikası sıkılaşmasında agresif adımların gelecek dönemde de devam edeceğinin sinyalini vermesinin akabinde dün günü sert düşüşle tamamlayan endeksler, yeni günün açılışında yatay bir seyir takip etti.

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC), dün federal fonlama oranını beklentiler doğrultusunda 75 baz puan yükselterek 2008’den bu zamana en yüksek düzey olan yüzde 3,00-3,25 bandına çıkardı.

Üyelerin gelecek döneme yönelik projeksiyonları daha yüksek işsizlik ve yavaş ekonomik büyümeye değinirken, enflasyonun ancak 2025 senesinde Fed’in yüzde 2’lik hedefine geri döneceğini ortaya koydu.

Yetkililerin federal fonlama oranına yönelik medyan beklentileri ise sene sonu adına yüzde 4,4 ve 2023 adına yüzde 4,6 seviyesinde gerçekleşti. Bu da Banka’nın kasım ve aralık aylarında yapacağı toplantılarda en az 125 baz puan ile agresif faiz artırımlarına devam edeceğini ortaya koydu. Güncellenen projeksiyonlarla faiz indirimi başlangıcı adına 2024 yılına işaret edilmesiyle bu yönde ilk hamlenin gelecek sene yapılabileceği beklentileri de şimdilik rafa kalkmış oldu.

Fed Başkanı Jerome Powell da kararın akabinde düzenlediği basın toplantısında, enflasyonu yüzde 2 hedefine düşürme taahhüdüne sıkı sıkıya bağlı olduğunu ve bunu yapana kadar mücadele edeceklerini tekrarladı.

Söz konusu gelişmelerin akabinde para piyasasındaki fiyatlamalarda Fed’in kasım ayı toplantısında da 75 baz puanlık faiz artırımına gideceği ihtimali yüzde 69’a çıktı.

Tahvil piyasasından çıkışlar hızlanırken, ABD’nin 10 senelik tahvil faizi yüzde 3,64 ile 2011’den bu yana en yüksek düzeye çıktı.

Diğer yandan, ABD’de bugün açıklanan verilere göre, ülkede ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, 17 Eylül ile biten haftada önceki haftaya göre 5 bin kişi artarak 213 bine çıktı. Piyasa beklentilerinden az yükseliş kaydeden işsizlik maaşı başvuruları, giderek daha belirsiz duruma gelen ekonomik görünüme rağmen iş gücü talebinin sağlam kalmaya devam ettiğini ortaya koydu.

22/09/2022 New York borsası yatay seyirle açıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!