featured

21 Eylül 2023 – Borsa güne düşüşle başladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne hafif bir düşüşle başladı. Endeks, 7.714,90 puan seviyesinden günü açtı. Önceki gün satıcılı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 0,82 oranında bir değer kaybıyla 7.719,82 puan seviyesinden günü tamamladı. Bugün ise yatırımcılar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararını bekliyor.

Bankacılık endeksi yüzde 0,49 oranında bir artış kaydederken, holding endeksi yüzde 0,35 oranında bir azalış gösterdi. Sektör endeksleri arasında en fazla kazancı taş, toprak sektörü yüzde 1,68 oranında artışla elde ederken, en büyük kaybı ise yüzde 1,28 oranında değer kaybeden menkul kıymet yatırım ortaklıkları yaşadı.

Küresel pay piyasalarında, ABD Merkez Bankası’nın politika faizini sabit bırakma kararı sonrası olumsuz bir seyir izleniyor. Ancak Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarında, faiz oranlarını artırma konusunda istekli olduklarını belirtmesi, piyasalarda bir faiz artışının gelebileceği sinyalini veriyor.

Yatırım uzmanları, Fed’in faiz oranlarını yüksek seviyelerde tutma sinyallerinin verildiğini vurguluyor ve 2 yıllık ABD hazine tahvili getirilerinin Temmuz 2006’dan bu yana en yüksek seviyeye çıktığını belirtiyorlar.

Öte yandan, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) dün 5 şirketin sermaye artırımına onay verdi. Kalekim Kimyevi Maddeler, Mercan Kimya Sanayi ve Ticaret, ve Çimsa Çimento’nun bedelsiz sermaye artırım başvuruları onaylandı. Ayrıca, İzmir Fırça Sanayi ve Ticaret ile Kuvva Gıda Ticaret ve Sanayi Yatırımları’nın tahsisli sermaye artırım talepleri de kabul edildi.

Bugün yurt içinde TCMB’nin faiz kararı yanı sıra haftalık para ve banka istatistikleri takip edilecek. Yurt dışında ise İngiltere’de BoE’nin faiz kararı ve ABD’de ikinci el konut satışları gibi önemli veriler izleniyor. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7.800 ve 7.900 seviyeleri direnç olarak öne çıkarken, 7.600 ve 7.500 puan ise destek seviyeleri olarak göz önünde bulunduruluyor.

21 Eylül 2023 – Borsa güne düşüşle başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!