featured

15 Eylül 2023 – Borsa haftanın son gününe yükselişle başladı

Borsa İstanbul’da günün ilk ışıklarıyla birlikte BIST 100 endeksi, yüzde 0,21’lik bir yükselişle 8.136,04 puan seviyesinden güne başladı.

Açılış anında BIST 100 endeksi, önceki kapanışa kıyasla 17,29 puan artışla ve yüzde 0,21’lik bir değer kazancıyla 8.136,04 puan seviyesine ulaştı.

Bankacılık sektörü yüzde 0,44’lük bir artış kaydederek, holding endeksi de yüzde 0,31’lik bir yükseliş gösterdi. Sektör endeksleri arasında ise menkul kıymet yatırım ortaklığı yüzde 0,8’lik kazançla öne çıkarken, ulaştırma sektörü yüzde 0,97’lik kayıpla günün en çok gerileyen sektörü oldu.

Önceki gün alış ağırlıklı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, yüzde 1,3’lük bir artışla 8.118,75 puan seviyesinden günü tamamladı.

Analistler, küresel pay piyasalarında olumlu bir hava hakim olduğunu belirterek, ABD’de açıklanan güçlü ekonomik verilerin, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın “güvercin” yönlendirmeleri ve Çin’in ekonomiyi desteklemek için attığı adımların etkisiyle pozitif bir trendin sürdüğünü kaydettiler. Bugün ise yatırımcıların odağının yoğun veri gündeminde olduğunu belirttiler.

ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) beklentilerin üzerinde artış göstermesine rağmen, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 20 Eylül’deki toplantısında faizleri değiştirme olasılığının düşük olduğunu vurguladılar.

ECB’den gelen açıklamada ise bankanın temel politika faizlerini artırma kararı aldığı bildirildi. Bu karar, ECB’nin faiz artırım döngüsünün sonuna yaklaşabileceği beklentilerini artırdı. Ayrıca Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), DMR Unlu Mamuller Üretim Gıda Toptan Perakende İhracat’ın pay başına 10,24 liradan ilk halka arzını onayladı.

Analistler, bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) piyasa katılımcılarına yönelik anketi ve konut satışları verilerinin takip edileceğini, yurt dışında ise Avro Bölgesi’nde dış ticaret açığı ve ABD’de sanayi üretimi verilerinin öne çıktığını belirttiler. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 8.200 ve 8.300 puan seviyelerinin direnç, 8.100 ve 8.000 puan seviyelerinin ise destek olarak göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade ettiler.

15 Eylül 2023 – Borsa haftanın son gününe yükselişle başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!