featured

13 Eylül 2023 – Borsa İstanbul’da 3 hisseye tedbir

Borsa İstanbul (BİST), Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderdiği bildirimde, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) çerçevesinde Metro Yatırım Ortaklığı (#MTRYO.E) ve QNB Finansbank (#QNBFB.E) hisselerinin 13 Eylül 2023 tarihinden (seans başından) 12 Ekim 2023 tarihine kadar emir paketi tedbiri ile işlem göreceğini duyurdu.

Sermaye Piyasası Kurulu, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi kapsamında iki şirketin hissesine 1 aylık süreyle ‘Emir paketi tedbiri’ uygulanmasına karar verdi. Bu tedbir, 12 Ekim tarihli seans sonuna kadar devam edecek.

KAP açıklamasına göre: “Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında MTRYO.E ve QNBFB.E payları 13 Eylül 2023 tarihinden (seans başından) 12 Ekim 2023 tarihine (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir.

Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını içermektedir. İlgili paylarda zaten uygulanan ve VBTS kapsamında daha önce tanımlanan tedbirler (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulanma süresince de geçerliliğini sürdürecektir.”

Buna ek olarak, BİST’in aldığı karara göre, İş Bankası B (#ISBTR.E) hisseleri 13 Eylül 2023 tarihinden (seans başından) 12 Ekim 2023 tarihine (seans sonuna) kadar emir iletim kanallarının kısıtlandığı (internet emir yasağı ile) bir süreç yaşayacak.

Türkiye İş Bankası (IS:ISCTR) A.Ş. Class B (ISBTR) payı da 12 Ekim 2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir iletim kanallarının kısıtlandığı (internet emir yasağı ile) bir dönem geçirecek. Bu süreçte, internet emir yasağı tedbiri uygulanırken, açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas, emir paketi ve tek fiyat işlem yöntemi tedbirleri de devam edecek.

13 Eylül 2023 – Borsa İstanbul’da 3 hisseye tedbir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!