featured

Borsa İstanbul’dan yatırımcılara uyarı

Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) tarafından düzenlenen 14. Boğaziçi Zirvesi’nde “Sermaye Piyasalarında Finansman Kaynakları ve Reel Sektör” oturumunda önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye ekonomisinin son 3 yılda sergilediği güçlü performansa vurgu yapan Ergun, bu süreçte 139 şirketin halka arzıyla 107 milyar TL kaynak sağlandığını belirtti.

Ergun’un verdiği bilgilere göre, bu şirketler yatırımlarını ve ihracatlarını sermaye piyasası aracılığıyla Türk lirası ile finanse ederek kur ve faiz risklerini daha etkili bir şekilde yönetiyorlar. Ayrıca, son 3 yılda 1 trilyon TL’nin üzerinde kaynak, borçlanma araçları ihracı yoluyla sektöre aktarıldı.

Borsa İstanbul’un genişleyen etki alanına da değinen Ergun, 8 milyon yatırımcıya ulaşıldığını ve bu sayının Türkiye nüfusunun onda birine denk geldiğini ifade etti. Ancak, bu artışın finansal okuryazarlık düzeyini artırma konusunda daha fazla çalışma gerektirdiğini vurguladı.

Özellikle genç yatırımcılara seslenen Ergun, “Lütfen sosyal medyaya itibar etmeyin, şirket açıklamasını KAP’tan takip edin. Gelin yatırımı oradan öğrenin. Finansal okuryazarlık konusunda daha çok çalışmalıyız” uyarısında bulundu. Bu çağrı, yatırımcıları uzun vadeli perspektifle düşünmeye ve ortaklık kültürüne odaklanmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

Ergun, bu yıl 7 milyar TL tutarında halka arzın gerçekleştiğini ve Türkiye’nin sermaye piyasalarının son 3 yılda ciddi bir gelişim gösterdiğini belirtirken, gelecekte sermaye piyasalarının Türkiye’nin büyümesinde daha fazla sorumluluk alacağını ifade etti.

Borsa İstanbul’dan yatırımcılara uyarı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!