featured

Borsa İstanbul’da endeks değişiklikleri

Borsa İstanbul, 2024 yılının ilk çeyreği için BIST endekslerinde yapılan değişiklikleri açıkladı. Buna göre, BIST 100 endeksine 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren ASCE GYO, Biotrend, Boğaziçi Beton, Enerya Enerji, İzdemir Enerji, Kaleseramik, SDT Uzay ve Savunma, Tatlıpınar Enerji eklenecek; Akfen GYO, Gen İlaç, Global Yatırım Holding, İmaş Makina, Kızılbük GYO, Pasifik GYO, Sinpaş GYO ve Vestel Beyaz ise endeksten çıkarılacak.

BIST 50 endeksine Alfa Solar Enerji, Borusan Boru, Kaleseramik, Ülker Bisküvi katılırken, Aksa Enerji, Anadolu Efes, TSKB ve Vakıfbank çıkarılacak. Zorlu Enerji, Şok Marketler ve Vakıfbank ise BIST 50 için yedek paylar olarak belirlendi.

BIST 30 endeksinde herhangi bir alım veya çıkarma olmazken, Borusan Boru, Doğuş Otomotiv ve Doğan Holding yedek paylar olarak belirlendi.

BIST likit banka ve BIST banka dışı likit 10 endekslerinde herhangi bir değişiklik olmazken, BIST banka dışı likit 10 endeksine Emlak Konut GYO, Kardemir (D) ve Sabancı Holding eklenecek.

BIST sürdürülebilirlik endeksine KİMPUR ve SASA alınırken, İş Finansal Kiralama dahil edilmeyecek.

BIST sürdürülebilirlik 25 endeksinde herhangi bir değişiklik olmazken, Halkbank, Tekfen Holding ve Aksa Akrilik yedek paylar olarak belirlendi. Say Yenilenebilir Enerji, Fenerbahçe Futbol ve Türkiye Sigorta ise BIST 100 endeksi için yedek paylar olarak açıklandı.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Borsa İstanbul’da endeks değişiklikleri
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!