featured

Asgari ücret ne zaman açıklanacak? İşte asgari ücret açıklanma tarihi

İlk iki toplantının geçtiği asgari ücret görüşmelerinde üçüncü toplantının bu hafta içinde yapılması planlanıyor. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, asgari ücretin 29 Aralık Cuma günü açıklanacağını duyurdu.

Aralık ayıyla birlikte başlayan maraton, milyonları genel sağlık sigortası primlerinden kıdem tazminatına kadar birçok kalemi etkileyecek olan asgari ücret oranını beklemeye yönlendirdi.

Rakamın cuma günü açıklanacağı belirtilirken, beklenti yüzde 40 ile yüzde 50 arasında bir zamın gerçekleşeceği yönünde. İlk iki toplantıda tarafların rakam açıklamaması, üçüncü toplantının büyük bir önem taşımasına neden oldu.

İlk rakamın TİSK tarafından verileceği belirtilirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hakem rolü üstleneceği vurgulandı. Toplantı sonrasında uzlaşılan rakamın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunulacağı ifade edildi.

AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, 3. Asgari Ücret Toplantısı için önemli açıklamalarda bulunarak, görüşmenin önümüzdeki hafta yapılacağını ve ücretin Cuma günü açıklanacağını belirtti.

Asgari ücrete ilişkin konuşan Akbaşoğlu, “Asgari ücretliyi hiçbir zaman enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz. Biz işverenlerimizi de desteklemek durumundayız” dedi ve mevcut prim desteğini vurguladı.

Yılın son Kabine Toplantısı’nın bu hafta yapılması planlanıyor ve toplantıda asgari ücrete refah payı konusunun da masaya yatırılması bekleniyor.

Asgari ücret için konuşulan rakamlara göre, yüzde 35’lik zamda asgari ücret 15 bin 392 lira olacakken, yüzde 55’lik zamda 17 bin 673 lira olması öngörülüyor.

TÜRK-İŞ heyetinde yer alan işçi temsilcileri, bu yılki görüşmelerde önemli bir rol oynuyor. TÜRK-İŞ, “İnsan onuruna yakışır” düzeyde bir asgari ücret talep ediyor.

Asgari ücretin belirlenmesi sürecinde işçi ve işveren arasındaki görüş farklılıklarına rağmen, vergi indirimi konusunda mutabık olunmuş durumda. Her iki taraf, ücretler üzerindeki vergilerin kademeli olarak azaltılmasında hemfikir.

Asgari ücretin belirlenmesinde söz sahibi olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni oranı belirlemek üzere önemli bir rol oynuyor. Net 11 bin 402 lira olarak uygulanan mevcut asgari ücretin, işverene toplam maliyeti ise bir işçi için 15 bin 762 lira 4 kuruş.

Asgari ücret ne zaman açıklanacak? İşte asgari ücret açıklanma tarihi
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!