featured

Borç düzenlemesi yürürlükte: Yüzde 90 indirim yapılacak

Vatandaşların kamuya olan borçlarını yeniden yapılandırma imkanı sağlayan kanun Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni düzenleme ile yapılandırılan tutarların peşin veya aylık dönemlerle azami 48 aya kadar taksitler halinde ödenmesi, peşin ödemelerde Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan yüzde 90 indirim yapılması, trafik para cezaları ve diğer idari para cezalarının peşin ödenmesi halinde, ceza asıllarından yüzde 25 indirim yapılmasının önü açıldı.

Vatandaşlar başvurularını 31 Mayıs 2023’e kadar Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi (www.gib.gov.tr) ya da e-Devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden yapabilecekleri gibi bağlı bulundukları vergi dairesine doğrudan veya posta yoluyla ya da diğer vergi daireleri aracılığıyla da yapabilecek.

Alınan karar kapsamında yeniden yapılandırılan borçlar 12, 18, 24, 36 veya 48 ay üzerinden eşit taksitlerle ödenecek. Taksitli tercih edilmesi durumunda, seçilen taksit sayısına göre yapılandırılmış tutara ek bir katsayı uygulanacaktır. Bu katsayılar yıllık %9’a karşılık gelecek şekilde belirlenmiştir. Peşin ödeme yapılması durumunda, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarı üzerinden %90 oranında indirim uygulanacak ve herhangi bir katsayı ödemesi yapılmayacaktır. İdari para cezalarının erken ödenmesinde, ceza tutarının %25’i oranında indirim veya muafiyet uygulanacaktır.

Yeniden yapılandırılan borçlarını taksitli olarak ödemek isteyen vatandaşların kanundan yararlanabilmesi için ilk iki taksiti zamanında eksiksiz ödemesi gerekiyor. Bir takvim yılı içinde 3 taksitin ödenmemesi, ilk 2 taksitin zamanında ödenmesi halinde ihlal sayılmaz. Ancak, bir takvim yılı içinde 3 taksitten fazlasının ödenmemesi halinde kanundan yararlanma hakkı kaybedilecek.

Yeniden yapılandırma düzenlemelerinin yanı sıra kanunen tahsilinden vazgeçilen alacaklar için de düzenleme yapıldı. Vatandaşların vergi dairesine olan borçları, vergi, ceza, faiz, türü ne olursa olsun 2000 liraya kadar olan borçlarının silinmesine karar verildi. Kişinin 31 Aralık 2022 tarihinden önce tüm vergi dairelerine ödediği borçların toplamı 2.000 TL’yi geçmemesi halinde, yönetmelik kapsamında borçlar tek seferde kayıtsız şartsız silinecek ve alacaklardan vazgeçilecek.

Borç düzenlemesi yürürlükte: Yüzde 90 indirim yapılacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!