featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. BDDK’dan kredi sistemine yeni karar

BDDK’dan kredi sistemine yeni karar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), eksik belge ya da bağımsız denetim beyanı nedeniyle kredi kısıtlamalarıyla karşılaşan şirketlere kapısını açıyor. Yabancı para (YP) nakdi varlıklarının Türk lirası (TL) karşılığı 10 milyon TL’nin üzerinde olan ve bu varlıklarının aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olan şirketler, YP pozisyonunu belirlenen sınırlar içine çekmeyi taahhüt ederlerse tekrar kredi kullanabilecekler.

BDDK tarafından yapılan açıklamada, finansal istikrarın sağlanması ve kredi sisteminin daha etkili bir şekilde çalışmasını temin etmek amacıyla alınan makroihtiyati tedbirlerin, 7 Temmuz 2022 tarihinde kabul edilen 10265 sayılı Kurul kararı ve sonrasında 21 Ekim 2022 tarihinde güncellenen 10389 sayılı Kurul kararı ile yürürlükte olduğu hatırlatıldı.

Söz konusu kararlar çerçevesinde, bağımsız denetime tabi şirketlerin YP nakdi varlıklarının, 10 milyon TL’nin üzerinde olması ve bu varlıkların aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 5’ini aşması durumunda, bu şirketlere TL cinsinden yeni nakdi ticari kredi kullandırılmayacağı belirtiliyor.

Ancak BDDK, bu sınırlamaların kaldırılmasını isteyen şirketlere bir fırsat sunuyor. Şirketler, belgelendirme eksikliği veya yanlış denetim beyanları nedeniyle kredi kullanamıyorlarsa, bu aykırılıkları giderdiklerini ve belirlenen sınırlamalara uymayı taahhüt ettiklerini kanıtladıklarında, BDDK tarafından belirlenen kredi kullanım sınırlamalarının kaldırılmasına hak kazanabilecekler.

BDDK’dan kredi sistemine yeni karar

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!