featured

BDDK’dan dolandırıcılık uyarısı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), son dönemde artan dolandırıcılık girişimlerine karşı kamuoyunu uyardı. Kurum, telefon dolandırıcılarının kendilerini BDDK personeli gibi tanıtarak vatandaşları kandırmaya çalıştığını bildirdi.

BDDK’dan yapılan resmi açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son günlerde Kurumumuza ulaşan şikâyetlerden, BDDK personeli gibi görünen dolandırıcıların, Kurumumuz Santral numarası olan 02122145000 hattı üzerinden telefon aramaları yaparak banka müşterilerini hedef aldığı tespit edilmiştir. Dolandırıcılar, kendilerini BDDK personeli olarak tanıtarak, banka müşterilerini cep telefonlarına belirli uygulamaları indirmeleri konusunda ikna etmeye çalışmakta ve böylelikle dolandırıcılık girişiminde bulunmaktadırlar.

Bu noktada, vatandaşlarımızdan ricamız, herhangi bir dolandırıcılık olayına maruz kalmamak adına kesinlikle bu tür çağrılara itibar etmemeleri, özellikle cep telefonlarına uygulama indirilmesi taleplerine karşı dikkatli olmalarıdır. Ayrıca, kişisel bilgilerinizi koruma konusunda azami özeni göstermeleri önemlidir. BDDK ya da diğer resmi kurumlar, telefon aracılığıyla kişisel bilgilerinizi talep etmez.”

Kurum, bu tür dolandırıcılık girişimlerine karşı dikkatli olunması ve şüpheli durumlarda yetkililere derhal bilgi verilmesi konusunda vatandaşları uyardı.

BDDK’dan dolandırıcılık uyarısı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!