featured

Bankalardan nakit avans değişikliği : Kredi kartı taksit sayısı düştü

Bankalar, seçim sonrasında kredi kartı harcamalarına sınırlama getirileceği beklentilerine rağmen dikkat çeken bir adım attı. Bugün itibarıyla nakit avans işlemlerinde taksit sayısını üçe düşürdü. Finansal piyasalarda önceden tansiyonun arttığı seçim öncesinde, bankaların bu adımıyla ilgili gözlerin üzerinde olduğu belirtiliyor.

Önceki aylarda kredi kartı harcamalarının enflasyon, cari açık ve dolayısıyla döviz kurları üzerinde baskı oluşturduğu iddialarıyla, seçim sonrasında sınırlayıcı tedbirlerin alınacağı konuşuluyordu. Ancak, bankalar seçim öncesinde bu konuda bir adım atarak nakit avans taksit sayısını 12’den üçe düşürdü.

Bankacılık kaynakları, kredi kartları ve kredili mevduat hesaplarının en ucuz finansman kaynağı olarak görüldüğünü belirterek, bu hesapların yoğun bir şekilde kullanıldığını vurguladı. Ancak, Merkez Bankası’ndan yazılı bir talimat gelmediği, ancak sözlü yönlendirme yapıldığı öğrenildi.

Yılın ilk 9 haftasında Türk Lirası krediler yüzde 5,5 artarken, kredi kartı harcamalarındaki artış oranı yüzde 13,8’e ulaşmıştı. Şubat enflasyonunun beklentileri aşması üzerine geçen hafta TCMB, ek sıkılaştırma adımlarını duyurmuştu. Bu kapsamda, kredi büyümesine dayalı menkul kıymet tesisinde değişikliklere gidilerek, kredi büyüme sınırları düşürülmüş ve kredi büyümesine dayalı zorunlu karşılık uygulamasına karar verilmişti.

Bankalardan nakit avans değişikliği : Kredi kartı taksit sayısı düştü
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!