featured

Cari denge 2,56 milyar dolar açık verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ocak ayı cari işlemler dengesine ilişkin verileri kamuoyuyla paylaştı.

Ocak ayında cari işlemler hesabı, 2 milyar 556 milyon dolarlık bir açık kaydetti. Bu rakam, beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşti, zira piyasa öngörüsü 2,55 milyar dolarlık açık alınacağı yönündeydi. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise 3.595 milyon ABD doları fazla verdi.

Yıllıklandırılmış bazda cari açık ise 37,52 milyar dolar olarak belirlendi. Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı ise 4.448 milyon ABD doları olarak gerçekleşti. Hizmetler dengesi kaynaklı net girişler 2.792 milyon ABD doları seviyesinde gerçekleşti. Bu kalem altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler ise 2.195 milyon ABD doları oldu.

Birincil gelir dengesi ve ikincil gelir dengesi kalemleri sırasıyla 856 milyon ABD doları ve 44 milyon ABD doları net çıkış kaydetti. Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 661 milyon ABD doları olarak gerçekleşirken, portföy yatırımları 1.086 milyon ABD doları tutarında net giriş kaydetti. Bu kalem altında yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 186 milyon ABD doları ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 264 milyon ABD doları net alış yaptığı görüldü.

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak; bankalar 1.422 milyon ABD doları net borçlanma, diğer sektörler ise 25 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirdi. Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 4.063 milyon ABD doları net artış kaydetti.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları ise, yabancı para cinsinden 3 milyon ABD doları ve Türk lirası cinsinden 1.699 milyon ABD doları net artış olmak üzere toplamda 1.702 milyon ABD doları net artış gösterdi.

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak; bankalar ve Genel Hükümet sırasıyla 912 milyon ABD doları ve 17 milyon ABD doları net kullanım, diğer sektörler ise 890 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirdi. Resmi rezervlerde ise bu ay 6.207 milyon ABD doları net azalış gözlendi.

Cari denge 2,56 milyar dolar açık verdi
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!