featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Bankalardan kredi kartları için yeni karar

Bankalardan kredi kartları için yeni karar

Kartlı alışverişin giderek yaygınlaşmasıyla birlikte POS ve sanal POS kullanımı rekor seviyelere ulaşırken, bankalar Ekim ayında işletmelere uygulanan komisyon oranlarını güncelledi.

Politika faizlerinin yüzde 30 seviyelerine yükseltilmesinin ardından birçok özel banka, POS komisyonlarını %3.5’e çıkardı ve faiz artırımlarının etkisiyle bankaların yeniden artışa gitmeye hazırlandığı belirtiliyor.

Bankacılık kaynaklarına göre, Haziran ayından sonra özel bankaların POS faizlerinde yeniden artış yapması bekleniyor. Bu durum, binlerce işletmenin gelirlerinde düşüş yaşamasına neden olabilir.

Benzer durumlarda gelir dengesini korumak için masrafları müşterilere yansıtan işletmelerin, POS komisyonlarının artmasıyla birlikte mal ve hizmet fiyatlarını yeniden güncelleyebileceği düşünülüyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ise bu süreci sağlıklı bir şekilde yönetebilmek adına çalışmalarını başlattı.

POS komisyonlarının %3.5 seviyesine yükselmesiyle birçok işletme, komisyon ücreti ödememek için banka transferi yoluyla ödeme almaya başladı.

Ancak, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in girişimleri sonucunda, ‘IBAN’a transfer’ şeklinde ödeme alan işyerlerine ağır cezalar verileceği belirtiliyor. Bakanlık, bu şekilde POS komisyonu artışını yan yollardan engellemeyi hedefliyor.

Bankalardan kredi kartları için yeni karar
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!