featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. IMF açıkladı : Türkiye’nin altın rezervleri yükseliyor

IMF açıkladı : Türkiye’nin altın rezervleri yükseliyor

Türkiye, altın rezervlerini artırmaya devam ediyor. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) açıkladığı verilere göre, yılın ilk dört ayında Türkiye toplamda 55 ton 564 kilogram altın aldı. Bu artışla birlikte, Türkiye’nin altın rezervi 781 ton 957 kilograma ulaştı.

Geçtiğimiz yılın sonunda 542 ton olan altın rezervi, 2023 sonunda 726 ton seviyesine yükselmişti. 2024’ün ilk dört ayında ise bu rakam 781 ton 957 kilograma çıktı.

En büyük altın alımı, şubat ayında gerçekleştirildi ve toplamda 17.95 ton altın alındı. Ocak ayında 12 ton, mart ayında 10 ton ve nisan ayında 10.6 ton altın rezervlere eklendi. Borsa İstanbul Kıymetli Madenler piyasasının verileri de IMF’nin açıkladığı değerlere yakın sonuçlar gösterdi.

Altın Talebinin En Yüksek Olduğu Dönem

IMF verilerine göre, yılın ilk dört ayında Türkiye’nin altın ithalatı 46.9 ton olarak gerçekleşti. Ocak ayında 11.5 ton, şubat ayında 11.1 ton, mart ayında 12.7 ton ve nisan ayında ise 11.4 ton altın ithal edildi. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla altın ithalatında önemli bir düşüş yaşansa da, istenilen değerlere henüz ulaşılamadı. Geçtiğimiz yıl Borsa İstanbul verilerine göre, 318.9 ton altın ithal edilmiş ve bu, 2017 hariç tutulduğunda, 1995’ten bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

Dünya Altın Konseyi’nin raporuna göre, yılın ilk çeyreğinde Türkiye’de mücevher altın talebi 2015’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Merkez Bankası ise aynı dönemde 30 ton altın satın alarak altın rezervini 570 tona çıkardı.

Bu veriler, Türkiye’de altına olan talebin her geçen gün arttığını ve altın rezervlerinin stratejik olarak güçlendirildiğini gösteriyor. Altının güvenli liman olarak görülmesi, küresel ekonomik belirsizlikler karşısında Türkiye’nin altına olan ilgisini artıran başlıca faktörlerden biri olarak öne çıkıyor.

IMF açıkladı : Türkiye’nin altın rezervleri yükseliyor
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!