featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Bakan Şimşek’ten dış ticaret değerlendirmesi

Bakan Şimşek’ten dış ticaret değerlendirmesi

Bugün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, resmi Twitter hesabından açıkladığı dış ticaret verilerini değerlendirdi.

Bakan Şimşek’in açıklamalarına göre, Mayıs ayında yıllık ihracat rakamı 260 milyar dolarla tarihi zirveye ulaşırken, ithalat son bir yılda 29 milyar dolar azaldı. Yıllık dış ticaret açığı ise 35 milyar dolar iyileşerek 87 milyar dolara geriledi. Turizm sektöründe de olumlu bir seyir izlendi; Mayıs ayında yabancı ziyaretçi sayısı yıllık yüzde 14 arttı.

Bakan Şimşek, yaptığı açıklamada ayrıca, mayıs ayında yıllık cari açığın bir önceki aya göre 6 milyar dolar iyileşerek yaklaşık 26 milyar dolar seviyesine gerilemesini beklediklerini belirtti. İkinci çeyrekte cari açığın milli gelire oranının yüzde 2,5’in altında kalmasını öngördüklerini dile getirdi.

Gerileyen cari açığın dış finansman ihtiyacını azaltacağını ve daha kalıcı rezerv birikimine olanak sağlayacağını vurgulayan Bakan Şimşek, bu durumun ayrıca dış borç yükünü milli gelire oranında azaltarak finansal istikrarı güçlendireceğini ve kredi notu artışlarının devamını sağlayacağını belirtti. Hedeflere ulaşmada önemli bir rol oynayacağını ifade etti.

Bakan Şimşek’ten dış ticaret değerlendirmesi
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!