featured

Bakan Ömer Bolat işsizlik rakamlarını değerlendirdi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye’nin son işsizlik verilerini değerlendirerek önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Bolat, 2024 yılının Mayıs ayı itibarıyla işsizlik oranının, 2012 yılından bu yana en düşük seviyesine gerileyerek %8,4 olarak kaydedildiğini belirtti. Ayrıca, istihdam oranının ise aynı dönemde 0,4 puanlık bir artışla %50’ye çıkarak tarihin en yüksek seviyesine ulaştığını vurguladı.

İşgücüne Katılma Oranı Arttı

Bakan Bolat’ın açıklamalarına göre, işgücüne katılma oranı da %54,5 olarak kaydedildi. Bu oran, önceki döneme göre 0,3 puanlık bir artış gösterdi.

Genç İşsizlik Oranında Dikkat Çeken Düşüş

15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranının %15,0 olarak gerçekleştiği belirtildi. Bakan Bolat, bu oranın geçmiş yıllarda %25’lere kadar çıkan genç işsizlik oranlarına kıyasla önemli bir iyileşme gösterdiğini ifade etti.

Ekonomik Büyümeye Pozitif Katkı

Bakan Bolat, Türkiye ekonomisinin 2024 yılının ilk çeyreğinde %5,7 oranında büyüdüğünü ve net ihracatın büyümeye 1,6 yüzde puanlık bir katkı sağladığını söyledi. İhracattaki artış ve ithalattaki düşüş eğiliminin istihdam göstergelerini olumlu yönde desteklediğini belirten Bakan Bolat, bu başarıyı sürdürebilmek adına ihracatı artırma çabalarının yanı sıra yerli üreticileri koruma altına alacak ithalat politikalarının devam edeceğini vurguladı.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Ömer Bolat işsizlik rakamlarını değerlendirdi
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!