featured

Bakan Ömer Bolat: İhracat desteklerimizi daha fazla artıracağız

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) tarafından, İstanbul Ticaret Odası (İTO) iş birliği ve Ticaret Bakanlığı desteğiyle düzenlenen İstanbul Hazır Giyim ve Moda Fuarı (İstanbul Fashion Connection-IFCO) başladı. Bakan Ömer Bolat, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ihracatının geçmişten bugüne büyük bir artış gösterdiğini vurguladı.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ihracatçılara yönelik destekleri devam ettireceklerini belirterek, 2024 bütçesinde ihracat desteklerinin artması için çaba göstereceklerini ifade etti.

1980’lerde üniversiteye başladığında Türkiye’nin ihracatının sadece 2,9 milyar dolar olduğunu hatırlatan Bolat, bugün ise tekstil ve konfeksiyon sektörünün liderliğinde 32 milyar dolarlık bir ihracat yapıldığını söyledi. Bolat, geçen yıl 254 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirildiğini ve bu yıl da geçen yılın üzerine çıkacaklarını belirtti.

İstanbul Fashion Connection-IFCO fuarına 381 firmanın katıldığını ve 30 bin ziyaretçi beklediklerini dile getiren Bolat, Türkiye’nin ihracatçı sayısının 115 bine yükseldiğini ve ihracatçılara 100’den fazla farklı kalemde destek verdiklerini aktardı. Bakan Bolat, Türk malının artık Avrupa ve dünya markası olarak anıldığını ve Türkiye’nin birçok sektörde önde gelen üreticiler arasında yer aldığını söyledi. Ayrıca, Ticaret Bakanlığı olarak ihracat desteklerini artırmaya devam edeceklerini ve 2028’de 400 milyar dolar mal ihracatı hedeflediklerini ifade etti. Bolat, tekstil ve konfeksiyon sektörünün Türkiye için hayati bir sektör olduğunu vurgulayarak, sektörün her zaman yanlarında olacaklarını belirtti.

Bakan Ömer Bolat: İhracat desteklerimizi daha fazla artıracağız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!