featured

Bakan Ömer Bolat: Hedef dış ticaret fazlası veren Türkiye

Türkiye İstatistik Kurumu, 2022 yılına dair uluslararası hizmet ticareti istatistiklerini paylaştı. 2021 yılında 34,7 milyar dolar seviyesinde olan hizmet ihracatı, 2022 yılında muazzam bir %37’lik artışla 47,6 milyar doları aştı. Aynı dönemde, hizmet ithalatı da 2021 yılında 28,1 milyar dolar iken, 2022’de %25,6’lık bir artışla 35,2 milyar dolara yükseldi.

Bu verilerin açıklanmasının ardından Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, konuyla ilgili olarak sosyal medya hesaplarından önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bolat, “Hizmet ticareti, dünya ticareti içindeki payını artırırken, ülkemiz dış ticaretindeki önemi de giderek büyümektedir” şeklindeki açıklamalarıyla dikkat çekti. Orta Vadeli Program hedeflerine atıfta bulunarak, Türkiye’nin hizmet ihracatını 2028 yılına kadar 200 milyar dolara çıkarmayı amaçladığını ve küresel hizmet ticaretinden aldıkları payı %2’ye yükseltmeyi hedeflediklerini belirtti.

Bakanlık olarak bu önemi kavrayarak, “Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü”nün Bakanlık merkez teşkilatında kurulduğunu ve hizmet ticaretine yönelik 4 mevzuat çalışmasının tamamlandığını açıkladı. Ayrıca, taşımacılık, telekomünikasyon, bilgisayar ve bilgi hizmetleri gibi hizmet ihracatına katkı sağlayan sektörlere önem verdiklerini ve Bakanlık olarak bu sektörlere destek verdiklerini ifade etti.

Bakan Bolat, 2022 yılında da hizmet ticaretinde dış ticaret fazlası veren Türkiye’nin, “Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” hedeflerine önemli katkı sağladığını ve bu başarıdan memnuniyet duyduklarını vurguladı. Türkiye’nin hizmet ticareti alanındaki bu olumlu gelişmeleri yakından takip ederek, uluslararası arenada daha da güçlenmeyi amaçladığını belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Ömer Bolat: Hedef dış ticaret fazlası veren Türkiye
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!