featured

Bakan Ömer Bolat açıkladı : Stokçulara 400 milyon TL ceza

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, fahiş zamlar ve stokçulukla mücadelede önemli adımlar attıklarını duyurdu. Otomotiv, emlak ve diğer sektörlerde gerçekleştirilen denetimler sonucunda 400 milyon TL’nin üzerinde idari para cezası verildiğini açıkladı.

Bolat, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçesini sunarken, Türkiye’nin ihracatının, depreme rağmen 2023 yılı Ocak-Eylül döneminde 187,2 milyar dolarla geçen yıl seviyesini yakaladığını vurguladı. Ayrıca, ithalatın yılın ilk 9 ayında yüzde 1,2 artarak 274,4 milyar dolar olduğunu ve bu artışın işlenmemiş altın ithalatından kaynaklandığını belirtti.

Ticaret Bakanı, fahiş zamlar ve stokçulukla mücadele kapsamında otomotiv, emlak ve diğer sektörlerde denetimlerin sonuçlarını açıkladı. Otomobil bayilerine satıştan kaçınma, liste fiyatının üzerinde fiyat talep etme ve alıcıları aksesuar almaya veya takasa zorlama gibi faaliyetler nedeniyle 142 milyon TL ceza uygulandığını söyledi. Ayrıca, ikinci el taşıtların sıfır fiyatının üzerinde fiyatla ilan yoluyla pazarlanmasının yasaklandığını ve bu düzenleme kapsamında yaklaşık 67,5 milyon TL idari para cezası verildiğini aktardı. Emlak sektöründe ise haksız fiyat artışlarını önlemek amacıyla 545 emlak işletmesine 54,5 milyon TL idari para cezası uygulandığını belirtti.

Bolat, ilan platformlarına getirilen yeni düzenlemeler hakkında da bilgi vererek, ilan verenlerin kimlik ve iletişim bilgilerini doğrulama ve ilan verme yetkilerini kontrol etme yükümlülüğünü getirdiklerini söyledi. Bu düzenlemeler ve yoğun denetim faaliyetleri sayesinde araç fiyatlarındaki artışın önüne geçtiklerini ve vatandaşların sıfır ve ikinci el araçlara daha kolay erişebilmelerini sağladıklarını vurguladı.

Ticaret Bakanı, fahiş fiyat artışları ile ilgili olarak 9 bin 761 firma ve 44 bin 802 ürünün denetlendiğini ve bu kapsamda işletmelere 90 milyon TL idari para cezası uygulandığını açıkladı. Ayrıca, aldatıcı reklamlar, indirimli satışlar, fiyat etiketi, ürün güvenliği ve mesafeli sözleşmeler gibi alanlarda da 230 milyon liranın üzerinde idari para cezası verildiğini ifade etti.

Bolat, Cumhuriyetin 100. yılı vesilesiyle özel sektör kuruluşlarına ve firmalara fiyat indirim kampanyası çağrısı yaptıklarını ve bu çağrının olumlu yanıt bulduğunu belirtti. Gıda, tekstil, mobilya, elektronik, beyaz eşya, kozmetik gibi birçok sektörde yapılan fiyat indirimlerinin enflasyonun azaltılması ve haksız fiyat artışlarıyla mücadeleye katkı sağlamasını umduklarını ifade etti.

Son olarak, Ticaret Bakanlığının sahte ilanlarla spekülatif fiyat oluşumlarını engellemek amacıyla getirdiği ilan yasağının uygulanmaya başladığını ve bu kuralı ihlal edenlere 100 bin liraya varan cezai işlemler uygulanacağını açıkladı.

Bakan Ömer Bolat açıkladı : Stokçulara 400 milyon TL ceza

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!