featured

Bakan Nebati yapılandırma paketinin ayrıntılarını açıkladı: Faizler silinecek mi, taksit yapılacak mı?

İzmir’de iş insanları ile görüşen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yapılandırma paketinin ayrıntılarını paylaştı.

Yapılandırma paketinin en kısa zamanda Meclise sunulacağını ifade eden Bakan Nebati’nin açıklamaları şu şekilde:

  • Mecliste yasalaşacağını düşündüğümüz teklif hem yapılandırma hükümlerini hem de vergi mevzuatında çeşitli yeniliklerin olduğu hükümleri kapsayacak.
  • Bu teklifle, vergi ve prim borçları başta olmak üzere çok sayıda kamu kurum ve kuruluşuna süresinde ödenememiş borçların cezaları kaldırılarak ödenmesini getiriyoruz.
  • Bu pakette bugüne kadar diğer yapılandırma yasalarında kapsama alınmayan adli para cezaları dahil olmak üzere idari para cezalarını da kapsama alıyoruz. Bunların faizlerini de düşük bir oranla güncelleyerek ödenmesini daha kolay hale getiriyoruz.
  • Sadece 2022 yılı için ödenmesi gereken geçici vergileri istisna tuttuk. Onlar da zaten beyanname verme süresinde kadar ödenmezse terkin edildiği için kapsama almadık.
  • İşletmeler 2018 ila 2021 yılları için gelir, kurumlar, KDV ve gelir stopaj vergilerinde matrah ve vergi artırımı yaparak vergi incelemesi ve tarhiyata muhatap olmayacak. Arttırılan matrahların vergilerini peşin öderlerse o zaman vergi aslında da yüzde 10 indirim sağlanacak.

“48 ay taksit yapılacak, peşin ödemede faizin %90’ı silinecek”

  • Taksit ödeme süreleri 4 yıla çıkarılacak, aylık taksitler halinde 48 ay taksitle ödeme yapılabilecek.
  • Yapılandırılan borçlar peşin ödenirse, zaten küçük oranlar uygulayarak hesaplanan ÜFE tutarının %90’ından da vazgeçilecek. Eğer yapılandırılan borç idari para cezası ise asıl alacaktan da %25 oranında indirim sağlanacak.
  • Kurlardaki volatilitenin azalması, beklentilerdeki iyileşme ve iş dünyamızın fiyat sabitleme ve indirme kampanyamıza devam eden desteğiyle, ilerleyen aylarda da enflasyonda belirgin düşüşler görmeye devam edeceğiz
  • Yakın zamanda açıkladığımız 14 yeni KGF paketiyle de 250 milyar liralık kredi tutarını sizlerin kullanımına sunmuş bulunuyoruz.
  • Nasıl ki 2022’de son 20 yılın en iyi bütçe performanslarından birini sergilediysek 2023 yılında da bütçe disiplininin bozulması gibi bir durum kesinlikle söz konusu olmayacaktır.
Bakan Nebati yapılandırma paketinin ayrıntılarını açıkladı: Faizler silinecek mi, taksit yapılacak mı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!