featured

Bakan Mehmet Şimşek’ten enflasyonda düşüş mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı bütçe sunumunda önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Şimşek, 2022 yılında 254,2 milyar dolarlık ihracat rekorunun ardından bu yıl 255 milyar dolar seviyesinde bir ihracat beklentisi olduğunu vurguladı. Ancak, 2023 yılı ihracatının sınırlı kalmasında, ticaret ortaklarının zayıf büyümesinin etkili olduğunu belirtti.

Küresel enflasyon konusuna da değinen Bakan Şimşek, 2022 yılında enflasyonun son 25 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 8,7 olarak gerçekleştiğini söyledi. 2023 yılında ise enflasyonun yüzde 6,9’a gerilemesi beklendiğini, ancak halen uzun dönem ortalamasının üzerinde olduğunu ifade etti. Ayrıca, enflasyonun 2024 yılında yüzde 5,8’e gerilemesinin beklendiğini belirtti ve bu nedenle sıkı para politikalarının devam edebileceğine işaret etti.

Bakan Şimşek, Türkiye’nin 2022’de rekor kıran ihracatına ve 2023 hedeflerine odaklandığını vurgulayarak, daha dengeli, kapsayıcı ve sürdürülebilir yüksek büyüme ile kalıcı refah artışını hedeflediklerini söyledi.

Bankacılık sektörünün sağlıklı bir görünüme sahip olduğunu belirten Bakan Şimşek, Eylül itibarıyla sermaye yeterlilik rasyosunun yüzde 18,5 ve takipteki kredilerin oranının yüzde 1,5 olduğunu açıkladı.

Ayrıca, Merkez Bankası’nın ihracatçılara destek vermek amacıyla günlük reeskont kredi limitini 10 kat artırarak 3 milyar liraya yükselttiğini ve bu sayede ihracatçılara uygun maliyetli finansman sağlandığını belirtti.

Türkiye’nin turizm sektöründeki başarısına da dikkat çeken Bakan Şimşek, 2022’de dünya genelinde dördüncü en çok turist ağırlayan ülke olduğunu ve 2023 yılında turizm gelirlerinin 55,6 milyar dolar, 2024’te ise 59,6 milyar dolar seviyelerine ulaşmasını beklediklerini ifade etti.

Son olarak, Tek Hazine Kurumlar Hesabı kapsamına alınan kurum sayısının Ekim ayı itibarıyla 257’ye yükseldiğini ve bu uygulama sayesinde merkezi yönetim bütçe gelirlerine 19 milyar liranın üzerinde katkı sağlandığını vurgulayarak, çalışanların ve emeklilerin enflasyona ezdirmeyeceklerini belirtti.

Bakan Mehmet Şimşek’ten enflasyonda düşüş mesajı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!