featured

Bakan Mehmet Şimşek’ten enflasyon açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Marka Konferansı’nda konuşmacı olarak sahne aldı. Kendi sözleriyle, “Ülkeme hizmet için döndüm” ifadesini kullanarak, enflasyonu kontrol altına alma taahhüdünde bulundu.

Mehmet Şimşek, Marka Konferansı’na konuşmacı olarak katıldı ve enflasyonun kontrol altına alınması konusunda kararlı olduklarını belirtti.

Öte yandan, 2023 yılı Ekim ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) verilerine göre, bir önceki aya göre yüzde 3,43, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 55,00, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 61,36 ve on iki aylık ortalama göz önüne alındığında yüzde 54,26 bir artış yaşandı. TÜFE’deki artış serisi 58. aya taşındı.

Bakan Şimşek, konferans sırasında online olarak yaptığı konuşmada şu önemli noktalara vurgu yaptı:

“Ülkeme hizmet için döndüm ve şu anki görevim dışında başka bir amacım yok. Güven inşa etmek istiyorsanız, söylemlerinizin buna uygun olması gerekmektedir. Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında belirlediğimiz hedefleri ortaya koyduk ve şimdi bu hedefleri uygulama zamanı geldi. Şeffaf olmalı, tutmayacağınız sözleri vermemelisiniz. Biz bu prensiplere sadık kalarak çalışıyoruz. Tutarsızlık ve dürüstlük son derece değerli kavramlardır ve biz de bu değerlere bağlıyız.

Bir yıl içinde enflasyonu ciddi oranda kontrol altına almayı ve düşürmeyi hedefliyoruz. Cari açığı kapatmak için gerekli reformları yapacağız. Fiyat istikrarı ve mali disiplinle Türkiye’nin dünya çapındaki konumunu yükselteceğiz. Ülkemiz, gençler için cazip bir ülke haline gelmek ve daha fazla fırsat sunmak için çalışmalarını sürdürecek.”

Bakan Mehmet Şimşek’ten enflasyon açıklaması

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!