featured

Cevdet Yılmaz: Enflasyonda düşüş dönemi başladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan haziran ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

Yılmaz, bu ay Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) piyasa beklentilerinin altında yüzde 1,64 arttığını belirtti. Aylık enflasyonun artış hızının yavaşlamasıyla birlikte yıllık enflasyonun bir önceki aya göre 3,8 puan azalarak yüzde 71,60 düzeyine gerilediğini vurguladı.

Çekirdek Enflasyondaki Gerileme ve Ekonomik Etkileri

Yılmaz, açıklamasında, enflasyonun ana eğilimini yansıtan çekirdek enflasyon göstergelerindeki gerilemenin fiyatlardaki artış eğiliminin zayıfladığını gösterdiğine dikkat çekti. Bu durumun, çalışanlardan emeklilere, sanayicilerden çiftçilere kadar toplumun geniş kesimlerinin ortak arzusunu oluşturan enflasyon probleminin çözümünde önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Ekonomik Program ve Hedefler

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, vatandaşların öncelikli meselesi olan enflasyonu asgari seviyeye düşürme hedeflerine vurgu yaparak, bu doğrultuda uygulanan para ve maliye politikalarının dezenflasyon sürecine girdiğini belirtti. Yapısal reformlarla desteklenen enflasyonla mücadele sürecinde büyüme, istihdam ve ihracat hedeflerini gözettiklerini ifade etti.

Gelecek Hedefler ve Beklentiler

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, kararlılıkla uygulanan ekonomik program ve güçlü siyasi iradenin etkisiyle, yılın ikinci yarısında enflasyondaki düşüşün hızlanarak devam etmesini beklediklerini söyledi. Ayrıca, 2026 yılına kadar enflasyon oranını tekrar tek haneli seviyelere düşürmeyi hedeflediklerini belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Cevdet Yılmaz: Enflasyonda düşüş dönemi başladı
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!