featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Kripto para düzenlemesi Meclis’ten geçti

Kripto para düzenlemesi Meclis’ten geçti

Kripto varlıklara ilişkin düzenlemeler içeren Sermaye Piyasası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Kanun teklifinin görüşmeleri sırasında birçok milletvekili söz alarak konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, kanun teklifini olumlu karşıladıklarını ancak gecikmiş bir düzenleme olduğunu belirtti. Türeli, diğer ülkelerdeki gibi bir Blockchain Strateji Belgesi’nin hazırlanması gerektiğini vurguladı.

Öte yandan, Hazine ve Maliye Bakanlığına, kripto varlıkların vergilendirilmesi konusunda düşüncelerini sordu. Merkez Bankası’na ise kripto paranın ödemelerde kullanılıp kullanılmayacağını sorguladı. MASAK’a da şüpheli işlem bildirimleriyle ilgili ek bir işlem yapıp yapılmadığını sordu.

DEM Parti Antalya Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç, kanun teklifinin geç kalmış olduğunu ve Thodex vakasında yaşanan mağduriyeti örnek göstererek bu gecikmenin bir açıklamasının olması gerektiğini ifade etti. Oluç, küçük yatırımcıların korunmadığını savunarak, banka mevduatlarında bile devlet garantisi bulunduğunu ancak kripto varlıklar için böyle bir garanti olmadığını belirtti.

İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, kanun teklifini olumlu bulduklarını ancak hesap verebilirlik ve şeffaflık kriterlerini sağlamak için ilerleyen dönemde diğer kanun teklifleriyle birleştirilmesi gerektiğini belirtti. Özlale, kripto varlıkların kara para aklama mekanizması olarak görüldüğünü ve vergilendirilmesi gerektiğini vurguladı.

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, düzenlemenin piyasaya ve yatırımcılara güven oluşturacağını belirterek vergi kanunlarının da düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Selim Temurci, kanun teklifinin tarihi bir adım olduğunu vurgulayarak kripto varlıkların nasıl kategorize edileceğine dair belirsizliklerin gelecek aşamalarda giderilmesi gerektiğini ifade etti.

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, Thodex vakasının yaşanan mağduriyeti hatırlatarak yasal düzenlemelerin önemini vurguladı ve kripto varlıkların nizama sokulması gerektiğini ifade etti.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise Türkiye’deki kara para ve kolay para kazanma durumuna dikkat çekerek, vatandaşların güvencesiz kaldığını savundu.

Kripto para düzenlemesi Meclis’ten geçti
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!