featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Bakan Mehmet Şimşek Singapur’da : Türkiye gri listeden çıkacak mı?

Bakan Mehmet Şimşek Singapur’da : Türkiye gri listeden çıkacak mı?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Singapur’da yatırımcılarla buluşmak ve resmi temaslarda bulunmak üzere iki günlük bir ziyaret gerçekleştirecek.

Şimşek, bugün başlayan Singapur ziyaretini yarın akşam sonlandıracak. Ziyaret boyunca çok sayıda yatırımcıyla görüşmeler gerçekleştirecek olan Şimşek, aynı zamanda Singapur Başbakanı ve Maliye Bakanı Lawrence Wong ile de bir araya gelecek. Ayrıca, Singapur Cumhurbaşkanı Tharman Shanmugaratnam tarafından da kabul edilecek.

Görüşmelerin odak noktası, Türkiye ile Singapur arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler olacak. Şimşek, Asya’daki reel sektör temsilcileriyle de bir araya gelerek küresel yatırım fonlarının yöneticileriyle görüşmeler yapacak. Bu görüşmelerde Türkiye’nin ekonomi programını tanıtacak olan Bakan Şimşek, şirketleri ve fonları Türkiye’ye yatırım yapmaya davet edecek.

Singapur ile Türkiye arasında kapsamlı bir Serbest Ticaret Anlaşması bulunurken, her iki ülkenin de stratejik konumu birbirleri için önem taşıyor. Türk şirketleri için Asya pazarına açılan kapı olarak görülen Singapur, aynı zamanda Singapur merkezli şirketler için de Avrupa Birliği pazarına erişim noktası niteliği taşıyor.

Şimşek’in ziyareti aynı zamanda Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Genel Kurul toplantısına da katılmasını içeriyor. Türkiye’nin FATF’ın gri listesindeki durumu da toplantı gündeminde yer alacak ve Şimşek’in bu konuda bir konuşma yapması bekleniyor.

FAFT’ın gri listesi ne anlama geliyor?

Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force – FATF) tarafından belirlenen “gri liste”, uluslararası düzeyde finansal suçlarla mücadelede ülkelerin performansını değerlendiren bir kategoriyi ifade eder. Bu liste, FATF tarafından belirlenen standartlara tam olarak uymayan veya belirli eksiklikler bulunan ülkeleri içerir. Gri listedeki bir ülke, FATF’ın tavsiyelerine tam olarak uymadığı için dikkate alınması gereken bir risk olarak değerlendirilir.

Türkiye, 1991 yılında FATF tavsiyelerini kabul ederek teşkilata üye olmuş ve bu çerçevede uluslararası standartlara uyum sağlamaya çalışmaktadır. Türkiye’de bu konuda yürütülen çalışmalar arasında, suç gelirlerinin aklanmasını önlemek ve terörizmin finansmanını engellemek amacıyla Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) gibi kurumların faaliyetleri önemli rol oynamaktadır. MASAK, finansal ve finansal olmayan kuruluşlardan gelen şüpheli işlem bildirimlerini inceleyerek ve gerekli durumlarda detaylı araştırmalar yaparak bu hedefleri desteklemektedir.

Bakan Mehmet Şimşek Singapur’da : Türkiye gri listeden çıkacak mı?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!