featured

Bakan Mehmet Şimşek: Kur hedefimiz yok

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Orta Vadeli Program (OVP) değerlendirme toplantısında “Kur hedefimiz yok” açıklaması yaparak, “OVP’de işin doğası gereği bir kur tahmini olması gerekiyor” dedi. Toplantıda, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu üyesi bakanlar da hazır bulundu.

Bakan Şimşek’ın açıklamaları şu şekildedir:

Dezenflasyon programına ilişkin olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın desteğinin tam olduğunu vurgulayarak, bunu somut bir şekilde hissettiklerini ve gözlemlediklerini belirtti.

G20, Almanya, New York, Londra, Asya ve Ortadoğu’da yıl sonuna kadar yatırımcıların göz ardı edilmeyeceğini ve görüşmelerin devam edeceğini ifade etti.

Programın dış kaynak ayağının güçlü olacağına inandığını ve Birleşik Arap Emirlikleri ile sonuçların yakın olduğunu dile getirdi.

“Kur hedefimiz yok” açıklamasını yaparak, OVP’de kur tahmini gerekliliğine dikkat çekti.

İç talebin yeniden dengelenmesi gerektiğini ve iç talebin yavaşlayacağını, bu sayede yatırımlara ve ihracata daha fazla destek verileceğini belirtti.

Önce rezervleri güçlendireceklerini ve ardından kur korumalı mevduattan çıkış olacağını ifade etti.

İşverenin katkısıyla yeni bir bireysel emeklilik modeli öngördüklerini ve bu modelin amacının sistemde kalış süresini ve fon tutarını artırmak olduğunu açıkladı.

Bakan Mehmet Şimşek: Kur hedefimiz yok

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!