featured

Bakan Mehmet Şimşek : Dış finansmanda yaşanan sorunlar çözülüyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ülkenin ekonomisine yönelik uygulanan rasyonel program sayesinde, Türkiye’ye olan güvenin arttığını vurguladı.

Son bir ay içinde bankaların sağladığı finansmana dikkat çeken Bakan Şimşek, “Hükümete olan güvenin artmasıyla birlikte dış finansmanla ilgili yaşanan sorunların çözüldüğünü gözlemliyoruz. VakıfBank, Yapı ve Kredi Bankası, Eximbank, Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası, Denizbank ve İş Bankası, Ağustos ve Eylül aylarında yüksek ilgi gördü ve bu bankaların çıkardığı ihraçlar sonucunda son bir ay içinde ülkemize toplamda 2 milyar 57 milyon dolarlık finansman sağlandı. Bu bankaların ihracatlarına dünya genelinden, İngiltere, Orta Doğu, Avrupa, Amerika ve Asya-Pasifik gibi çok geniş bir coğrafyadan ilgi gösterildi. Bu durum, Türkiye’ye duyulan güvenin somut bir göstergesidir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Bakan Şimşek, ayrıca Haziran ayından bu yana yurt dışından bankacılık sektörünün 6 milyar 767 milyon dolar, bankalar dışı finansal kuruluşların 367 milyon dolar ve reel sektörün ise 3 milyar 266 milyon dolarlık dış finansman sağladığını belirterek, bu rakamların ülke ekonomisine duyulan güvenin somut bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Ayrıca, Bakan Şimşek, ekonomik güven ortamının oluşturulması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yürütülen ikili görüşmelerin ardından Körfez bölgesi ile gerçekleştirilen temasların olumlu sonuçlarını elde ettiklerini belirtti. Türk Eximbank’ın, Körfez bölgesinden 8 finansal kuruluşun katılımıyla Türk ihracatını desteklemek amacıyla 277 milyon dolarlık yurt dışı kaynak temin ettiğine de dikkat çekti.

Reel sektöre yönelik yatırım ilgisinin arttığını da vurgulayan Bakan Şimşek, Arçelik’in 400 milyon dolarlık finansman sağladığını ve Rönesans Holding’in temmuz ayında 781 milyon euro (yaklaşık 834,4 milyon dolar) tutarında kredi temin ettiğini ifade etti.

Son olarak, Bakan Şimşek, fiyat istikrarının önemini vurgulayarak, ekonomideki istikrarın ve düşük enflasyonun Türk firmalarının uluslararası kaynaklara daha uygun koşullarda erişebilmelerini sağlayacağını belirtti. Orta Vadeli Program’ın (OVP) ise uluslararası piyasalara güven verdiğini ve enflasyonla mücadele, mali disiplin ve yapısal reformları içerdiğini, dördüncü bileşeninin ise dış kaynak olduğunu açıkladı.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Mehmet Şimşek : Dış finansmanda yaşanan sorunlar çözülüyor
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!