featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Bakan Mehmet Şimşek : CDS 4 yılın en düşük seviyesinde

Bakan Mehmet Şimşek : CDS 4 yılın en düşük seviyesinde

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), son dört yılın en düşük seviyesine indi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin risk primindeki düşüşün gelişmekte olan ülkelerin ortalamasının çok üzerinde olduğunu belirtti.

Bakan Şimşek, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Risk primimizi gösteren CDS, son dört yılın en düşük seviyesinde. Son bir yılda risk primindeki iyileşme, gelişmekte olan ülkelerde ortalama 50 baz puan iken, ülkemizde 400 baz puanın üzerinde gerçekleşti.”

Şimşek, uygulanan doğru politikaların, risk primindeki bu düşüşü sağladığını ve bunun hem kamunun hem de özel sektörün dış borçlanma maliyetlerini azalttığını, ayrıca dış finansmana erişimi kolaylaştırdığını vurguladı.

Türkiye’nin kredi risk primindeki bu iyileşme, ülke ekonomisine olan güvenin artmasıyla birlikte uluslararası finansal piyasalarda da olumlu bir etki yaratıyor. Analistler, bu gelişmenin Türkiye’nin ekonomik istikrarını güçlendirdiğini ve yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisini artırdığını belirtiyor.

Bakan Şimşek’in açıklamaları, ekonomi çevrelerinde de geniş yankı buldu. Uzmanlar, Türkiye’nin kredi risk primindeki bu önemli düşüşün, hükümetin uyguladığı mali politikaların başarısını gösterdiğini ve ekonominin geleceği için umut verici bir işaret olduğunu ifade ediyor.

Bu gelişme, Türkiye’nin uluslararası finansal piyasalarda rekabet gücünü artırmasının yanı sıra, yerli ve yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan güvenini pekiştiriyor. Ekonomistlere göre, risk primindeki düşüşün devam etmesi, Türkiye’nin ekonomik büyümesine ve finansal istikrarına önemli katkılar sağlayacak.

Bakan Mehmet Şimşek : CDS 4 yılın en düşük seviyesinde
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!