featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Bakan Mehmet Şimşek’ten vergi açıklaması

Bakan Mehmet Şimşek’ten vergi açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, çok uluslu şirketlerin faaliyetlerinden adil bir şekilde vergi alınması amacıyla dünya çapında bir çalışma yürütüldüğünü belirtti. Şimşek, Türkiye’de faaliyet gösteren çok uluslu şirketlerden asgari kurumlar vergisi alınması gerektiğini vurgulayarak, aksi takdirde vergi gelirlerinin başka ülkeler tarafından tahsil edilebileceğini ifade etti.

OECD’nin 2021’de dünya genelinde 140 ülkenin katılımıyla gerçekleştirdiği bir organizasyonda, çok uluslu şirketlerin yüzde 15 asgari kurumlar vergisine tabi tutulması kararının alındığını aktaran Şimşek, bu kararın 2024 yılı kazançları için birçok ülke tarafından yasalaştırıldığını belirtti. Şimşek, asgari kurumlar vergisi uygulamasının amacının, çok uluslu şirketlerin her durumda yüzde 15 vergi yükü taşımasını sağlamak olduğunu vurguladı.

Asgari kurumlar vergisi uygulamasına geçmeyen ülkelerin vergileme haklarını başka ülkelere devretmiş olacağını belirten Şimşek, bu nedenle diğer ülkelerin bu konuda yasama çalışmalarını hızlandırdığını dile getirdi. Türkiye’nin de çok uluslu şirketlerden adil vergi alınması için asgari kurumlar vergisi uygulamasına geçmesi gerektiğini vurgulayan Şimşek, bu yönde çalışmaların son aşamaya geldiğini ifade etti.

Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası sermayeli şirket sayısının yaklaşık 80 bin olduğunu belirten Şimşek, bunlardan sadece yüzde 2,5’inin 750 milyon avro eşiğini aştığını ve vergi teşviklerinin korunması ve farklı alanlarda değerlendirilmesi için alternatif modeller üzerinde çalışıldığını dile getirdi. Şimşek, Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile işbirliği içinde ülkemize yatırım yapılmasını teşvik etmeye devam edeceklerini ve alternatifler geliştireceklerini ifade etti.

Bakan Mehmet Şimşek’ten vergi açıklaması
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!