featured

Bakan Mehmet Şimşek açıkladı : Türkiye Yeşil Fonu kuruluyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeşil dönüşüm faaliyetlerini desteklemek amacıyla “Türkiye Yeşil Fonu” adlı bir fonun kurulacağını açıkladı. Şimşek, Dünya Bankası ile işbirliğini sürdürerek Yeşil Finans Projesi için Türkiye Sınai Kalkınma Bankası AŞ’ye 155 milyon dolarlık kredi sağlanmasının onaylandığını belirtti.

Yeni fonun, yeşil ve yenilikçi dönüşüm firmalarına öz kaynak finansmanı sağlamayı hedeflediğini ifade eden Şimşek, “Türkiye Yeşil Fonu adında bir girişim sermayesi yatırım fonu kuruyoruz. Fon, işletmelere yeşil finansman arzını artıracak ve yeşil teknolojilere yatırımı teşvik edecek” dedi.

Fonun Sermaye Piyasası Kurulu mevzuatına tabi olacağını belirten Şimşek, Dünya Bankası kredisinin fon için kaynak oluşturacağını söyledi. Ayrıca, Dünya Bankasından sağlanan 155 milyon dolarlık kredinin kaldıraç etkisiyle fonun büyüklüğünün artırılmasının hedeflendiğini açıkladı.

Bakan Şimşek, uluslararası kuruluşların Türkiye’ye olan güvenini vurgulayarak, “Dünya Bankasının ülkemize sağladığı finansman imkanı 2023 yılında 3,3 milyar dolarla rekor seviyeye ulaşmıştır. Bu, Dünya Bankasının ülkemiz kalkınma gündemine ve ekonomi programına olan güvenin somut bir göstergesidir” dedi. Şimşek ayrıca, Dünya Bankasının Türkiye’ye yönelik kaynak tutarını 18 milyar dolar ilaveyle 35 milyar dolara yükselttiğini ve bu kaynağın gelecek 3 yılda kullanılacağını belirtti.

Bakan Mehmet Şimşek açıkladı : Türkiye Yeşil Fonu kuruluyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!