featured

Bakan Bolat: Yüksek enflasyon sorunundan kurtulacağız

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İstanbul’da gerçekleşen İş Dünyası İstişare Toplantısı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bolat, “Dünya ekonomisindeki olumsuz gidişata ve depremlere rağmen ekonomik büyüme, istihdam artışı ve ihracat performansımız gibi göstergeler ekonomimizin dayanıklılığını açıkça ortaya koymaktadır” şeklinde konuştu.

Bakan Bolat’ın toplantıda yaptığı açıklamalara göre, otomotiv, gayrimenkul, gıda, giyim, elektronik eşya, otel gibi hizmet sektörlerinde gerçekleşen fiyat indirimleri, vatandaşlar arasında memnuniyet yaratmış ve fiyatların düşeceğine olan güveni artırmıştır.

İş dünyasının önde gelen kuruluşlarının başkanlarıyla bir araya gelerek söz konusu kampanyayı değerlendiren Bakan Bolat, son 20 yılda yaşanan finans krizi, AB borç krizi, dünya ticaret savaşları, Covid-19 sağlık krizi, Rusya-Ukrayna savaşı, yüksek enflasyon dalgası, Azerbaycan-Ermenistan savaşı, Suriye savaşı, 6 Şubat’taki depremler ve diğer sorunlarla başa çıkmanın zorluğuna vurgu yaptı.

Bakan, dünya ekonomisindeki olumsuz gidişata rağmen Türkiye’nin ekonomik büyüme, istihdam artışı ve ihracat performansındaki olumlu göstergelerle dayanıklılığını sürdürdüğünü belirtti. Küresel ticaretteki gerilemeye rağmen, ülkenin enflasyonla mücadelede aldığı önlemleri ve politikalarını destekleyerek, 2024-2026 arasındaki Orta Vadeli Program (OVP) çerçevesinde belirlenen hedeflere odaklandığını ifade etti.

Bakan Bolat, enflasyonla mücadelede alınan politika ve tedbirlerin yanı sıra, üretici ve satıcıların fiyat indirimleriyle tüketiciye destek olmalarının önemine vurgu yaparak, piyasanın doğal işleyişini bozan uygulamalara izin verilmeyeceğini belirtti. Rekabet Kurulu’nun da tekelci veya hakim durumu kötüye kullanmaya yönelik uygulamalara karşı gerekli soruşturmaları yaparak ceza uygulayacağını ifade etti.

Bakan Bolat: Yüksek enflasyon sorunundan kurtulacağız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!