featured

Finansal hizmetler güven endeksi Aralık’ta yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi’ni açıkladı. Anket sonuçlarına göre, finansal sektörde faaliyet gösteren 142 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılmasıyla elde edilen endeks, Aralık ayında bir önceki aya göre 0,6 puan artarak 161,4 seviyesine yükseldi.

FHGE’yi oluşturan anket sorularına göre, son üç aydaki iş durumundaki azalış ve son üç aydaki hizmetlere olan talepteki artış, endeksi olumlu etkiledi. İş durumu değerlendirmelerindeki zayıflamaya rağmen, hizmetlere olan talep ve gelecek üç aydaki talep beklentilerindeki güçlenme dikkat çekti.

İstihdamla ilgili değerlendirmelerde ise, son üç ayda istihdamda azalış bildirenlerin sayısında azalma görüldü. Gelecek üç ayda ise istihdamda artış beklentisi güçlenerek arttı.

Aralık ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” sektöründe güven endeksleri alt sektörlere ayrılarak değerlendirildi. “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)” ve “65- Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)“ sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 0,1 ve 14,3 puanlık artış görülürken, “66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler” sektöründe ise bir önceki aya göre 32,8 puanlık azalış kaydedildi.

Finansal hizmetler güven endeksi Aralık’ta yükseldi
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!