featured

Asgari ücret ne kadar olacak? 2024 asgari ücret zammında son durum

Temmuz ayından bu yana yaşanan yüksek enflasyon, en düşük asgari ücretliyi 4 ay içinde 3 bin 93 lira kayba uğrattı. Bu gelişmeler ışığında asgari ücret belirleme süreci önem kazanırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Hayat pahalılığının arttığı bir dönemde asgari ücretin giderek eridiğine dikkat çekilirken, enflasyon oranı, işveren maliyetleri ve ekonomik şartlar göz önüne alınarak yeni bir asgari ücret belirlenecek. Ancak, asgari ücretin açlık sınırının üzerinde olması bekleniyor.

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı), Ekim ayında 13.684 TL’ye yükseldi. Yıl sonuna kadar açlık sınırının 15 bin liraya ulaşması bekleniyor.

Asgari ücret belirleme süreci, işçi, işveren ve Bakanlık temsilcilerinin katılımıyla düzenlenecek toplantılar neticesinde Aralık ayında gerçekleşecek. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından belirlenen verilere göre, enflasyonun etkisiyle asgari ücretteki kayıpların telafisi için yeni bir düzenleme yapılması gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretle ilgili olarak, “İşçi ve işveren kesimini bir araya getirip en makul çözümü bulacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullanarak sürecin önemine vurgu yaptı. Asgari Ücret Tespit Komitesi, aralık ayında yapılacak toplantılarda alınacak kararlarla, asgari ücretin belirlenmesine yönelik önemli adımlar atacak.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Asgari ücret ne kadar olacak? 2024 asgari ücret zammında son durum
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!