featured

Asgari ücret için 5 farklı rakam gündemde

2024’e sayılı günler kala, milyonlarca kişinin dikkatini çeken konu, belirlenecek olan yeni asgari ücret rakamı oldu.

Yaklaşık 7 milyon kişiyi doğrudan etkileyecek olan ve ülkedeki neredeyse her yurttaşı dolaylı olarak ilgilendiren yeni asgari ücret, Aralık ayında toplanacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun gündemine oturacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 2023 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 58’den yüzde 65’e çıkarmasının ardından, 2024 yıl sonu için ise yüzde 33’ten yüzde 36’ya yükseltmesi, yeni asgari ücret beklentilerini artırdı.

Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan son 3 aylık dönemdeki enflasyonun yüzde 29,41 olarak gerçekleşmesi ve 6 aylık enflasyon beklentisinin yüzde 37 olması, asgari ücretin belirlenmesinde etkili olacak.

Ekim ayı enflasyon oranlarına dikkat çekilirken, enflasyonun yüzde 29,40 olarak açıklandığı ve asgari ücrette kesin olarak yüzde 29,40’tan daha fazla bir artış bekleniyor.

Uzmanlara göre, Orta Vadeli Program’da belirtilen yıl sonu enflasyon oranı yüzde 65 olduğu ve Merkez Bankası’nın beklentisinin yüzde 58’den yüzde 65’e çıktığı göz önüne alındığında, asgari ücrete gelecek zam oranının yüksek olması bekleniyor.

Geçen yılın aynı döneminde enflasyon oranının yüzde 15,4 olduğu ancak ücret zammının yüzde 54,66 oranında yapıldığı belirtilerek, bu yılın beklentilerine dair açıklamalarda bulunuldu. Uzmanlara göre, geçen yıla göre en az yüzde 10’luk bir refah payı eklendiğinde, asgari ücretin 17 bin lira civarına çıkabileceği öngörülüyor.

Bazı tahminlere göre, yıl sonu itibarıyla brüt asgari ücretin 20 bin lira olabileceği ve işveren maliyetinin 23 bin 500 lira olacağı ifade ediliyor. Ancak, işverenlere sağlanan teşvikler ve asgari ücret desteği düşüldüğünde, çalışanın cebine girecek net asgari ücretin en az 17 bin lira olması bekleniyor.

Yurttaşların beklentisi ise 15 bin liranın üzerinde. Birçok vatandaş, artan fiyatlar ve yaşam maliyetleri göz önüne alındığında asgari ücretin 15 bin ile 17 bin lira arasında olmasını umut ediyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantılarına dair bilgiler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanacak. Hükümetten 5 temsilci, işveren sendikasından 5 temsilci ve işçi sendikasından 5 temsilci olmak üzere toplam 15 kişinin bir araya geleceği toplantıların aralık ayında başlaması bekleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Asgari ücret için 5 farklı rakam gündemde
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!