featured

Asgari ücret 2024’te ne kadar olacak?

Milyonlarca çalışan, 2024 yılı asgari ücret artışını heyecanla bekliyor. Bakan Işıkhan, memur ve memur emeklilerine yaklaşık yüzde 50’lik bir zam yapılacağını açıklamıştı. Peki, bu veriler ışığında asgari ücrette ne kadar bir artış bekleniyor? İşte konuya dair ayrıntılar:

Bakan Işıkhan’ın öngörüsüne göre SSK ve Bağkur emeklilerine yaklaşık yüzde 38 oranında bir zam yapılacağı tahmin ediliyor. Ancak bu oranın enflasyon farkını temsil ettiğine dikkat çekmek gerekiyor. Ayrıca, Cumhurbaşkanının refah payını artıracağı beklentisi de bulunuyor. Bu bağlamda, SSK ve Bağkur emeklilerine yapılacak zamın asgari ücretliye yapılacak zamın yaklaşık yüzde 50’si olması bekleniyor.

Yüzde 38’lik oran, enflasyon farkını yansıtıyor. Ancak enflasyon farkının, yüzde 41-42 civarında gerçekleşeceği tahmin ediliyor ve buna ek olarak yüzde 7-8 puanlık bir refah payı artışı yapılacağı öngörülüyor. Bu verilere göre, SSK ve Bağkur emeklilerine yüzde 50 oranında bir artış yapılacağı tahmin ediliyor.

Bu oranlara göre, en düşük SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarının 7.500 TL’den 11.250 TL’ye çıkması bekleniyor. Aynı şekilde, en düşük memur emeklisi maaşının da yüzde 50’lik bir artışla 9.876 TL’den 14.814 TL’ye yükselmesi bekleniyor.

Peki, asgari ücrete ne kadar bir zam gelebilir? Tahminler, asgari ücrette enflasyonun üzerinde bir artış yapılacağı yönünde. Refah payı beklentisi de dikkate alındığında, asgari ücrette yaklaşık yüzde 50’lik bir artışın beklendiği belirtiliyor. Bu da 17.104 TL civarında bir asgari ücretin belirlenebileceği anlamına geliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Asgari ücret 2024’te ne kadar olacak?
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!