featured

Ağustos ayının zam şampiyonu belli oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Ağustos ayındaki enflasyon oranları açıklandı. Yıllık enflasyon yüzde 58,94 seviyesine ulaşırken, aylık enflasyon ise yüzde 9,09 olarak belirlendi. Bu rakamların ardından ağustos ayında zam şampiyonu ve en fazla fiyat düşüşü yaşanan ürünler de belli oldu.

Ağustos ayında fiyatı en fazla artış gösteren ürün, yüzde 74,67’lik bir artışla “şans oyunları” oldu. İkinci sırada yüzde 53,35 ile “taksi ile şehir içi yolcu taşımacılığı” bulunurken, yüzde 42,44 ile “kara yolu ile şehirlerarası yolcu taşımacılığı” üçüncü sırada yer aldı. “Demir yolu ile şehir içi yolcu taşımacılığı” ise yüzde 36,57’lik bir artışla dördüncü sırayı aldı.

Ağustos ayında fiyatları en fazla artan diğer ürünler arasında ise yüzde 26,11 ile “kişisel ulaştırma araçlarının yakıt ve yağları,” yüzde 21,31 ile “otobüs ile şehir içi yolcu taşımacılığı,” ve yüzde 18,45 ile “ekmek” yer alıyor.

Geçen ay ise fiyatları en çok düşen ürün yüzde 2,72’lik bir düşüşle “patates” oldu. Fiyatı en az artış gösteren ürünler ise sırasıyla yüzde 0,51 ile “kuzu eti,” yüzde 1,11 ile “dana eti,” yüzde 1,15 ile “kuru sebze,” yüzde 1,75 ile “okul öncesi eğitim ve ilköğretim,” ve yüzde 1,98 ile “sebze (patates ve bazı yumru bitkiler hariç)” oldu.

Ağustos ayının zam şampiyonu belli oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!