featured

Açlık sınırı 12 bin 198 lira

TÜRK-İŞ’in ağustos ayına ilişkin 4 kişilik bir ailenin açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının sonuçları yayınladı.

Araştırmaya göre, ağustos ayında gıda enflasyonu yüzde 4,63 olarak kaydedildi. Başkent Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenme ihtiyacını karşılayabilmek için gereken aylık gıda harcaması, yani açlık sınırı 12 bin 198 lira seviyesine ulaştı.

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sadece gıda harcamaları değil, aynı zamanda giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık gibi diğer temel ihtiyaçlar için yapması gereken aylık harcamaların toplamı, yani yoksulluk sınırı ise 39 bin 733 lirayı buldu. Bekar bir çalışanın temel yaşam masrafları ise aylık 15 bin 813,15 lira olarak hesaplandı. TÜRK-İŞ’in araştırmasına göre, dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı ise 39 bin 733 lira olarak belirlendi.

Asgari harcama tutarındaki bu artış, bir önceki aya göre yüzde 4,63 olarak gerçekleşti. Sekiz aylık dönemdeki gıda enflasyonu ise yüzde 50,02 olarak kaydedildi. Son on iki aydaki değişim oranı yüzde 77,04 iken, 12 aylık ortalamalara göre değişim oranı yüzde 107,89 olarak hesaplandı.

Açlık sınırı 12 bin 198 lira

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!