featured

Fitch Ratings’ten Türkiye analizi

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk borç sermaye piyasalarının yatırımcı güvenindeki iyileşmeyle canlandığını belirtti.

Kuruluş, Türkiye’nin devlet finansmanı, fon çeşitlendirme hedefleri ve İslami finans geliştirme stratejileriyle önümüzdeki iki yıl boyunca borç sermaye piyasası ihraçlarını şekillendireceğini dile getirdi. Fitch, yakın vadeli refinansman risklerinin azaldığına işaret ederek bu canlanmanın geleneksel makroekonomik politikaların benimsenmesi ve yatırımcı duyarlılığının artmasıyla gerçekleştiğini vurguladı.

Fitch Ratings İslami Finans Küresel Başkanı Bashar Al Natoor, “Türkiye’nin daha geleneksel makroekonomik politikaları benimsemesinin ardından yatırımcı duyarlılığının artması, yakın vadeli refinansman risklerinin azaldığına işaret ediyor.” dedi. Natoor, açıklamasına “Aralık 2023 itibariyle önümüzdeki 12 ay içinde vadesi dolacak 225 milyar ABD dolarının üzerinde dış borcu ile Türkiye, yatırımcı duyarlılığındaki değişimlere karşı kırılgan olsa da devlet ve özel sektör dış finansmana erişim konusunda dirençli olduklarını kanıtlamışlardır” şeklinde devam etti.

Fitch ayrıca Türk bankalarının ve şirketlerin borç sermaye piyasasındaki payının devletlere kıyasla daha düşük olmasını ve ihraçların halen yüksek maliyetler nedeniyle çoğunlukla fırsatçı olmasını beklediğini ifade etti. Orta vadede, Fitch DCM’nin 450 milyar ABD dolarını aşması ve sukuk ihraçlarının %20’yi geçmesinin beklendiğini vurguladı.

Fitch Ratings’ten Türkiye analizi
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!