featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. ABD yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,3 büyüdü

ABD yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,3 büyüdü

ABD ekonomisi, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,3 büyüme kaydetti. ABD Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı ikinci tahminlere göre, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verisi, yıllıklandırılmış olarak yüzde 1,3 arttı. Piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşen bu büyüme rakamı, özellikle tüketici harcamaları, ihracat, federal kamu harcamaları, eyalet ve yerel kamu harcamaları ile konut dışı sabit yatırımlardaki artışın etkisiyle gerçekleşti.

ABD ekonomisinin geçen yılın genelindeki büyüme performansı yüzde 2,1 iken, 2022’nin son çeyreğinde yüzde 2,6 büyümüştü. İlk çeyrekte ise, özel stok yatırımlarındaki yukarı yönlü revizyon belirleyici oldu. Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış yüzde 4,2 olarak kaydedilirken, çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış da yüzde 5’e revize edildi.

Öte yandan, nisan ayında yayımlanan öncü verilere göre, ABD ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,1 büyümüştü. Ancak, son açıklanan verilere göre, bu oran yukarı yönlü revize edildi ve gerçek büyüme rakamı yüzde 1,3 olarak belirlendi.

ABD yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,3 büyüdü

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!