featured

8 Eylül 2023 – Brent petrol fiyatı ne kadar oldu?

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretim kesintilerini uzatma kararının yol açtığı arz endişeleri nedeniyle yılın en yüksek seviyelerinde seyretmeye devam ediyor. Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 89,71 dolardan işlem görüyor.

Dün Brent petrolün varil fiyatı, 90,89 dolara kadar yükselerek günü 89,92 dolar seviyesinde tamamladı. Bugün ise Brent petrolü varil başına yüzde 0,23’lük bir azalışla 89,71 dolar seviyesinde işlem görüyor. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 86,55 dolardan alıcı buldu.

Yatırımcılar, Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretim kesintilerini uzatma kararının, petrol arzında sınırlı bir artışa neden olması beklentisiyle yüksek petrol fiyatlarından faydalanmak istiyorlar. Ancak kar amaçlı satışlar, fiyatlardaki yükselişi sınırlayarak dikkatli bir ticaretin sürdüğünü gösteriyor.

Petrol fiyatlarını aşağı yönlü baskılayan faktörler arasında ABD dolarındaki değer artışı da yer alıyor. ABD doları, diğer para birimleri karşısında güçlenerek petrolü dolar kullanan alıcılar için daha maliyetli hale getiriyor, bu da talebin düşmesine yol açabiliyor.

Çin’deki ekonomik görünümdeki belirsizlikler de petrol fiyatlarını etkiliyor. Çin’in ağustos ayında ihracat ve ithalatındaki düşüş eğilimi devam ediyor. Bu durum, dünya genelinde ekonomik toparlanmanın zorluklarına işaret ediyor ve petrol talebini etkileyebilir.

ABD’de ise Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), petrol stoklarının geçen hafta 6 milyon 300 bin varil azaldığını açıkladı. Bu, talebin hala güçlü olduğunu gösteriyor ve fiyatları destekliyor.

Teknik olarak, Brent petrolde 89,74 ile 90,18 dolar aralığının direnç, 89,30 ile 88,86 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlendiği belirtiliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
8 Eylül 2023 – Brent petrol fiyatı ne kadar oldu?
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!