featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. 7 başlıkla geçen hafta nasıl geçti? 29 Haziran 2024

7 başlıkla geçen hafta nasıl geçti? 29 Haziran 2024

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda ABD ve Euro Bölgesi’nden gelen enflasyon verileri ve merkez bankalarının faiz kararları izlenirken, yurt içinde Türkiye’nin gri listeden çıkması, TCMB faiz kararı ve elektrik ile benzin zamları gündemdeydi.

Küresel piyasalarda ABD ve Euro Bölgesi’nden gelen enflasyon verileri dikkatle takip edildi. Bu süreçte İsveç Merkez Bankası’nın faiz kararı da öne çıkan başlıklardan biri oldu.

Türkiye’de ise geçen hafta rekor seviyedeki rezervler, mevduat faizinde 10 puanlık gerileme, sanayi devleri ve zam haberleri gündemi oluşturdu.

İşte geçen haftanın öne çıkan yedi başlığı…

1. Sanayinin Devleri Belli Oldu

‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’nın 2023 yılı sonuçları açıklandı. 1968’den bu yana İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından gerçekleştirilen İSO 500 araştırmasına göre, üretimden satışlarda en büyük kuruluş 484 milyar liralık satışla Tüpraş oldu. Tüpraş’ı 238 milyar liralık satışla Ford Otomotiv takip ederken, üçüncü sırada 227 milyar liralık satışla Star Rafineri yer aldı.

2. TCMB, Haziran Ayını Pas Geçti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bir önceki toplantıda olduğu gibi, daha önce atılan sıkılaştırma adımlarının gecikmeli etkilerine işaret ederek politika faizini yüzde 50 seviyesinde tuttu. Karar metninde likidite fazlasıyla ilgili olarak sterilizasyonun gerektiğinde çeşitlendirilerek gerçekleştirileceği mesajı verildi.

3. ABD’de Büyüme Yukarı, Kişisel Harcamalar Aşağı Revize Edildi

ABD ekonomisi, birinci çeyrekte enflasyonun düşmesiyle yüzde 1,4 büyüdü. Kişisel harcamalar ise yüzde 1,5 artış göstererek önceki okumaya göre aşağı yönlü revize edildi.

4. Türkiye Gri Listeden Çıkarıldı

Mali Eylem Görev Gücü (FATF), 28 Haziran 2024 itibarıyla Türkiye’nin gri listeden çıkarıldığını duyurdu. FATF, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede geride kaldığı için Türkiye’yi 2021 yılında gri listeye almıştı.

5. İsveç Merkez Bankası’ndan Üç Faiz İndirimi Sinyali

Riksbank (İsveç Merkez Bankası), politika faizini yüzde 3,75 oranında sabit tutarak, bu yıl üç faiz indirimine gidebileceğinin sinyalini verdi.

6. Mevduat Faizinde 10 Puanlık Gerileme

Üç aya varan vadeli mevduatlarda ortalama faiz, Nisan ortasındaki zirvesinden bu yana 10 puanlık bir gerileme yaşadı.

7. Motorin ve Benzine Zam Yapıldı

Akaryakıt fiyatlarına 25 Haziran itibarıyla litre başına yaklaşık 2 TL zam yapıldı.

7 başlıkla geçen hafta nasıl geçti? 29 Haziran 2024
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!