featured

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan gri liste açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’nin Finansal Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından gri listeden çıkarılmasıyla ilgili sevincini ve kararlılığını dile getirdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada vurgulanan önemli noktalar şunlardır:

Bugünkü FATF toplantısında ülkemizi temsilen yer alan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in liderliğinde atılan doğru adımlar sayesinde Türkiye gri listeden çıkarılmıştır. Bu başarı, Sayın Cumhurbaşkanı liderliğinde Adalet, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları başta olmak üzere tüm kamu ve özel sektör paydaşlarının iş birliği ve katkılarıyla elde edilmiştir.

Açıklamada, finansal sistemde güveni artırarak ülkenin program hedeflerine ulaşmasını kolaylaştıracağı vurgulanmıştır. Türkiye, terörizmin finansmanı ve kara paranın aklanmasıyla mücadelesini uluslararası standartlara tam uyum içinde sürdüreceğini taahhüt etmiştir. Bu doğrultuda, MASAK ve diğer ilgili kurumların idari ve teknik kapasiteleri güçlendirilecek; gerektiğinde yasal ve idari düzenlemeler titizlikle hayata geçirilecektir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada :

“Mali Eylem Görev Göcü’nün (FATF) bugünkü toplantısında ülkemiz Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek tarafından temsil edilmiştir. Atılan doğru adımlar sayesinde Türkiye gri listeden çıkarılmıştır. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Adalet, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarımız başta olmak üzere tüm kamu ve özel sektör paydaşlarımızın katkısıyla elde edilen bu sonuç, finansal sistemimize güveni daha da artırarak program hedeflerine ulaşmamızı kolaylaştıracaktır.

Bu sürece katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz. Türkiye terörizmin finansmanı ve kara paranın aklanmasıyla mücadelesini bundan sonra da uluslararası standartlarla tam uyum içinde kararlılıkla yürütecektir.

Bu çerçevede, MASAK ve diğer kurumların idari ve teknik kapasitesi daha da güçlendirilecek; gerektiğinde yasal ve idari düzenlemeler aynı hassasiyetle hayata geçirilecektir.” ifadelerine yer verildi.

GRİ LİSTEDEN ÇIKARILIŞ KARARI İLE NE DEĞİŞECEK?

Türkiye’nin FATF tarafından gri listeden çıkarılma kararı alması, uluslararası yatırım fonlarının Türkiye’ye yönelik yatırımlarını artırmasını sağlayabilir. Bu karar, yasal düzenlemeler nedeniyle gri listedeki ülkelere olan yatırım kısıtlamalarını ortadan kaldırarak uluslararası fonların Türkiye’ye sermaye akışını kolaylaştırabilir. Ayrıca, gri listeden çıkmanın sınır ötesi işlemler üzerindeki kısıtlamaları ve kredi erişimini olumlu yönde etkilemesi bekleniyor.

TÜRKİYE NEDEN GRİ LİSTEYE ALINDI?

Türkiye’nin gri listeye alınma sebebi ise FATF’ın, kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadelede uluslararası standartlara uyumu eksik bulmasıydı. Ancak Türkiye, ilerleyen süreçte FATF’ın belirlediği 40 kriterden 39’u ile uyum sağlamış durumda. Bu gelişmeler, Türkiye’nin uluslararası finansal alanda güvenilirliğini artırarak ekonomik aktivitelerini desteklemeyi hedefliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan gri liste açıklaması
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!